"Veliki je broj sprovedenih reformi u različitim oblastima, a postignuti nivo, dostignuti standardi i konkretni rezultati su nešto što se ne može izbrisati ili vratiti u pređašnje stanje. Institucije su prilično stabilnije, a građani u sve većem broju razumiju i afirmišu članstvo u NATO. Jednostavno, procesi na unutrašnjem i spoljnopolitičkom planu će se nastaviti ka punopravnom članstvu i u Alijansi i EU", rekao je Dedović za Pobjedu.
On ocjenjuje da je dugo prizivano preispitivanje povjerenja Vladi na domaćoj političkoj sceni dočekano prilično nespremno.
"Bez obzira što se eventualno izglasavanje nepovjerenja kabinetu Đukanovića već unaprijed tumači „suštinskim" ili pak „kozmetičkim" promjenama, evidentan je lični i partijski interes zainteresovanih strana", smatra Dedović.
Njihove reakcije, kako kaže, obiluju uglavnom monolozima prepunim etiketiranja i omalo važavanja ostalih političkih aktera, dok se svoje ambicije i afiniteti nevješto nastoje maskirati u „interes građana".
"Pažljivi građanin posmatrač, pa ma kako bio veliki optimista, teško može prepoznati neke konkretne promjene koje bi mogle rezultirati kvalitetnijim životom. Makar u kratkoročnom periodu", zaključuje izvršni direktor Alfa centra.
Sjednica parlamenta na kojoj će se raspravljati o pitanju povjerenja Vladi zakazana je za 25. januar. Da bi Vlada opstala, treba da je podrži najmanje 41 poslanik. Vladajuća većina broji 44 poslanika, od kojih je pet iz SDP-a. S obzirom da se SDP izjasnila da neće podržati Vladu, ishod glasanja o povjerenju zavisiće od Pozitivne Crne Gore, koja je saopštila da će odluku o ovom pitanju donijeti 20. januara.