
Glavni problemi koji se javljaju kod pripreme kokica u šerpi su zagorelost, manja “iskokanost” kukuruza i nedovoljna hrskavost. Ako slijedite ove savjete, možete napraviti najbolje kokice do sada.
Potreban vam je lonac s debljim dnom jer će na tankom dnu kokice lakše zagorjeti. U loncu od 3 l zagrijte 3 kašike ulja. Umjesto uobičajenog suncokretovog možete koristiti i kokosovo ili ulje kikirikija.
Ulijte ulje u lonac i zagrijte ga, a zatim ubacite svega nekoliko zrna kukuruza kokičara i pokrijte ga poklopcem. Kada ove „probne“ kokice puknu, izvadite ih i dodajte ostatak kukuruza u količini kojom ćete u jednom sloju prekriti dno lonca.
Ono što je ključno je da onda lonac zajedno sa sadržajem sklonite s vatre i brojite do 30, a zatim ga vratite na ringlu.
Zahvaljujući ovom koraku sva zrna bi trebalo da puknu otprilike u isto vrijeme. Tokom pečenja lonac bi trebalo tresti i povremeno odškrinuti poklopac kako bi para izašla i kokice ostale hrskave. Kada se pucketanja prorede, ugasiti vatru i kokice odmah prebaciti u zdjelu. Po želji, u još toplom loncu otopiti malo putera pa njime preliti kokice i posoliti ih. Isprobajte i varijantu u kojoj solite ulje prije dodavanja kokica jer će tako kokice biti ravnomjerno posoljene.
Drugi prijedlog takođe odlično funkcioniše u praksi.
Zagrijmo ulje u loncu, ubacimo kukuruz, poklopimo i čekamo da počne pucati.
Čim zrna počnu da se otvaraju, dodamo kašiku putera, brzo poklopimo i protresemo lonac. Uz povremeno provjetravanje odizanjem poklopca pečemo ih na umjereno jakoj vatri uz potresanje.
Čim kokice utihnu, treba ih brzo prebaciti u zdjelu i posoliti. Osim soli mogu se isprobati i drugi začini poput dimljene paprike, čilija, karija, ruzmarina i naribanog parmezana.
Izvor i foto: gastro.hr