To, kako je saopšteno iz IA, ne daje previše ohrabrenja u njene kapacitete za uspješno vršenje zakonom definisanih kompleksnih poslova.
„Na dan 1. 1. 2016. godine, kada je trebalo da bude u potpunosti funkcionalna, Agencija za sprječavanje korupcije zapošljava manje od 50 odsto predviđenog broja službenika, nema adaptirane i opremljene prostorije za rad, niti ispunjene brojne druge preduslove za nesmetano djelovanje“, kazali su iz IA.
Tokom njenog uspostavljanja je, dodaje se u saopštenju, prekršeno više zakona, uključujući zakone o Državnoj revizorskoj instituciji, sprječavanju korupcije, sprječavanju sukoba interesa, uz „potencijal“ dodatnog kršenja njih nekoliko.
I drugi koraci u uspostavljanju Agencije, kazali su iz IA, izazvali su brojne polemike.
Predlog budžeta, kako navode, utvrđen je u minimalnom iznosu koji je definisan Zakonom o sprječavanju korupcije.
„Direktor je zaobišao zakonsku proceduru i isključio Savjet i Skupštinu iz formulacije nacrta budžeta. Budžetske kategorije su, u najvećoj mjeri, određivane „paušalno“, budući da je prvo utvrđen predlog budžeta na Vladi pa tek onda usvojena sistematizacija i definisan ukupan broj radnih mjesta“, kaže se u saopštenju.
Kako je ocijenjeno, Pravilnik koji je usvojen na Savjetu ne korespondira sa verzijom koja je dostavljena i usaglašena sa ekspertima Evropske komisije.
„Usvojeni Pravilnik određuje bitno drugačiju funkcionalno-organizacionu strukturu sa gotovo trostruko većim brojm rukovodećih mjesta u odnosu na broj koji je predviđao nacrt a koji je komuniciran sa ekspertima Evropske komisije“, dodaje se u saopštenju.
Iz IA navode da zainteresovana javnost nije konsultovana tokom procesa izrade podzakonskih akata iz nadležnosti Ministarstva pravde, a nijesu usvojeni ni svi akti koje je Savjet Agencije bio u obavezi da odobri.
Iz IA je saopšteno da Agenciji tek predstoji ozbiljan posao u vezi sa izradom automatskog sistema za umrežavanje podataka državnih organa.
„Od izbora direktora Agencije prisutni su njegovi konstantni pokušaji ograničavanja javnosti rada Savjeta, kao i druge opstrukcije. Uz to, kontroverzan izbor direktora i jednog člana Savjeta stavio je upitnik na mogućnost ove institucije da bude nezavisno i nepristrasno antikorupcijsko tijelo faktički i prije formalnog početka rada“, dodaje se u saopštenju.
IA je, sa ciljem ukazivanja na formalne propuste u nastanku Agencije, pripremio pregled ispunjavanja uslova za obezbjeđivanje njene „pune funkcionalnosti“.
„Analizu „Sretna Nova Agencija – Uspostavljanje crnogorske Agencije za sprječavanje korupcije“ autora Jovane Marović i Steva Muka možete preuzeti na sledećoj adresi: http://institut-alternativa.org/sretna-nova-agencija-uspostavljanje-crnogorske-agencije-za-sprjecavanje-korupcije/“, saopšteno je iz IA.