POBJEDA: Narodna biblioteka „Radosav Ljumović“ najstarija je instutucija kulture na teritoriji Podgorice. Kako vidite njenu poziciju u aktuelnom sistemu kulture našeg glavnog grada?
BURZANOVIĆ: Bez lažne skromnosti mogu da kažem da je ova ustanova dosadašnjim rezultatima nadmašila lokalne okvire i ciljeve zadate njenom administrativno – pravnom pozicijom . Ovo j e biblioteka otvorenog tipa. Usluge koje pružamo dostupne su svim socijalnim strukturama. Pored zasebnih odjeljenja za djecu, odrasle, periodiku, posebne fondove i zavičajnu zbirku, zaniteresovanima su na raspolaganju 150 mjesta u čitaonicama - dječjoj, opštoj, naučnoj i čitaonici periodike. Funkcionalna sala za predstavljanje knjiga i tematske književne večeri, poseban galerijski prostor i velika multifunkcionalna sala, uz ostale sadržaje, u najboljem smislu prate potrebe savremenog javnog bibliotekarstva. Obim, dinamika i kulturološki značaj dešavanja pod krovom ove ku- će biblioteku „Radosav Ljumović“ čine prepoznatljim mjestom i van granica naše države.
POBJEDA: Što o instituciji na čijem ste čelu govore konkretne brojke iz 2015. godine?
BURZANOVIĆ: Idemo redom. Na kraju prošle godine imali smo 3.377 upisanih članova biblioteke, što predstavlja porast od 12 odsto u odnosu na 2014. To je najveći broj učlanjenih od povratka u našu zgradu 2011. godine. Članovima biblioteke prošle godine pozajmili smo ukupno 87.625 publikacija. Intezivirali smo međubibliotečku saradnju. Samo kroz razmjenu sa nacionalnom bibliotekom „Đurđe Crnojević“ naučnim radnicima i studentima koji su članovi naše biblioteke obezbijedili smo 235 monografskih publikacija. Organizovali smo devet izložbi čiji je cilj popularizacija, knjige biblioteka i čitanja. Pribavljeno je 4.223 monografskih publikacija. Baza podataka uvećana je za 2.131 novi zapis. Računari internet čitaonice korišćeni su 3.622 sata... To su impozantne brojke.
POBJEDA: Biblioteka ima i nekoliko područnih odjeljenja. Vaši knjižni fondovi za crnogorske uslove značajni su, a opseg usluga koje pru- žate širok. To zahtijeva anga- žovanje značajnog broja ljudi. Koliko je sada zaposlenih u biblioteci?
BURZANOVIĆ: Ukupno 30. Za instituciju ovog tipa to je mali broj, ali su svi oni stručno osposobljeni posvećenici i zaljubljenici u svoj posao. Uz dobru organizaciju, naš uspjeh dobrim dijelom se temelji na entuzijazmu uposlenih.
POBJEDA: Imate li adekvatnu podršku osnivača?
BURZANOVIĆ: Grad pokazuje puno razumijevanja prema nama. Zadovoljni smo. Danas čitaoce u biblioteku mogu privući samo novi naslovi, a mi od osnivača imamo solidnu podršku u popuni naših knjiž- nih fondova. Uzgred, budimo realni, sve biblioteke u Crnoj Gori imaju problema sa nedostatkom prostora za adekvatan smještaj a mi imamo funkcionalnu, modernu zgradu koja je danas takva zahvaljuju- ći ulaganjima grada. Između ostalog, to nam omogućava da njegujemo koncept otvorenosti za nove estetske doživljaje i naučne sadržaje. Ona je mirna oaza za učenje u toku studija, mjesto za susret i razgovor sa zaljubljenicima pisane riječi, skriven kutak u srcu Podgorice... Svaka kreativna ideja i stvaralac imaju prostor u biblioteci „Radosav Ljumović“. Bez podrške i razumijevanja osnivača to bi bilo teško ostvarivo. Sociološke i tehnološke promjene korjenito mijenjaju forme bibliotečke usluge. U dogledno vrijeme suočićemo se sa obavezom da temeljno preispitamo ulogu biblioteke u svijetlu očekivanja koja korisnici naših usluga imaju. U budućnosti biblioteke će funkcinisati kao praktična mješavina tradicionalne i elektronske građe. Tradicionalni i elektronski izvori informacija uporedo će postojati. Biblioteke će funkcionisati kao stručni posrednici koji olakšavaju snala- ženje u svijetu umreženih informacija. To će biti važan izazov i za nas i za našeg osnivača.
POBJEDA: Nije zanemarljiva ni izdavačka djelatnost biblioteke „Radosav Ljumović“. Koje novitete izdvajate?
BURZANOVIĆ: Imamo više vrijednih izdanja sa akcentom na zavičajne pisce i teme. Posthumno smo objavili knjigu pjesama Ivana Cekovića „Jasada putujem“ i Mihaila Ražnatovića „Gledamo preko nišana“. U saradnji sa gradskim Sekretarijatom za kulturu publikovana je monografija „Gradonačelnici“ autora Danila Burzana. Iz štampe je upravo izašao novi broj našeg časopisa „Glasnik“ .Tu je i mali zbornik literata „Latica“.
POBJEDA: Što su najznačajniji limitirajući faktori u radu biblioteke?
BURZANOVIĆ: Tradicionalno, nedostaje nam novac, ali trenutno veći problem su ograničenja koja imamo kada je u pitanju način utroška novca kojim raspolažemo. Zakonom o javnim nabavkama stavljeni smo u čudnu situaciju. Nabavka knjiga koja je esencija naše djelatnosti dovedena je u pitanje. Uskraćena nam je mogućnost nabavke referentnih naslova kroz direktnu komunikaciju sa izdavačkim kućama. Zahvaljujući zakonu o javnim nabavkama koji knjigu tretira kao robu, desi se da vam knjige koje su hit u septembru mogu biti isporu- čene tek nakon zaključenja tendera, u aprilu iduće godine. Ako se desi da ljudi više puta dođu u biblioteku, a ne nađu naslov koji ih interesuje jer smo mi objektivno spriječeni da knjigu nabavimo zato što čekamo na rezultat tendera, lako se desi da oni izgube interesovanje i prestanu nas posje- ćivati. Tako svi gubimo.
POBJEDA: Da li ste problem pokušali da prevaziđete inicirajući izmjenu Zakona o javnim nabavkama?
BURZANOVIĆ : Obratili smo se za pomoć Ministarstvu kulture. Ta stvar je u toku. Ne prejudicirajući ishod, očekujem da će ta inicijativa imati određene pozitivne efekte
Pobjeda