
List navodi da je još prije početka glasanja bilo jasno da glasove podrške vladi može dati Pozitivna Crna Gora, koja podržava vlast u integraciji u EU i NATO i privlačenju stranih investicija. Da glasa "za" i ne dozvoli destabilizaciju, što bi ugrozilo realizaciju plana integracije u NATO, posavjetovali su joj i evropski partneri, dodaje list.
Komersant ocjenjuje da će iako je vlada dobila podršku u parlamentu, politička kriza u Crnoj Gori teško biti potpuno razriješena.
Rasplet će nastupiti tek tokom predstojećih parlamentarnih izbora. Ti izbori će opredijeliti ne samo novu vladajuću većinu već i biti svojevrsni referendum o članstvu zemlje u NATO, ocjenjuje dnevnik.
Rusija, koja se aktivno protivi širenju Alijanse, pokušala je nedavno da se razjasni s Crnom Gorom i tim povodom je u Podgorici boravio zamjenik ministra vanjskih poslova Aleksej Meškov koji je razgovarao s predsjednikom Filipom Vujanovićem, šefom diplomatije Igorom Lukšićem i liderima opozicije, navodi list.
Komersant piše, pozivajući se na izvore u vlasti Crne Gore da su pregovori s ruskim diplomatom "bili otvoreni" i da je njihov glavni smisao bio da "bez obzira na razlike treba očuvati prijateljske odnose i razvijati saradnju tamo gdje je moguće".
List navodi da je i premijer Đukanović tokom izlaganja u parlamentu dozvolio mogućnost održavanja referenduma o ulasku zemlje u NATO, za šta se zalaže i Rusija, a da odluku o tome treba da donese novi crnogorski parlament.
RTCG