Politika

Vladimir Gligorov: Crnu Goru očekuju ubrzane reforme nakon izbora

Nakon izglasavanja povjerenja Vladi realno je očekivati da će glavni zadatak izvršne vlasti sada biti da obezbijedi slobodne i fer izbore. Nema sumnje da je potrebno da izbori obezbijede političku stabilizaciju. Ukoliko bi tako bilo, ono što se izgubi u mjesecima prije izbora, nadoknadiće se bržim reformama poslije izbora. Izbori nijesu tu da se gubi vrijeme, kako se često komentariše u balkanskoj regiji, već upravo suprotno, da se dobije vrijeme da se sprovede program za koji građani glasaju - kaže u intervjuu Pobjedi ekspert Ekonomskog instituta u Beču Vladimir Gligorov. Za Pobjedu govori o ekonomskoj budućnosti Crne Gore, šta je dobro, a šta loše odrađeno u ekonomiji za ovih deset godina od nezavisnosti i koliko borba protiv korupcije utiče na buduće investitore.
Vladimir Gligorov: Crnu Goru očekuju ubrzane reforme nakon izbora
Portal AnalitikaIzvor

POBJEDA: Kakva godina očekuje Zapadni Balkan i Crnu Goru kada je ekonomija u pitanju? Ima li naznaka oporavka?

GLIGOROV: U ovom času, predviđa se da ove godine nijedna balkanska privreda, uključujući i grčku, neće biti u recesiji. Oporavak će biti neravnomjeran, jer se sa nižim stopama rasta računa u Srbiji i Hrvatskoj, od 1 do 2 odsto, dok bi ostale mogle da ostvare rast do 3 odsto ili oko te cifre. Na to utiču povoljne spoljnoekonomske okolnosti, prije svega blagi oporavak u Evropskoj uniji, a i niže cijene nafte, gasa i sirovina. Uz to, slabiji euro, u odnosu na dolar i niske kamate u eurozoni, povoljno utiču na balkanske zemlje koje su sve evroizirane. Rastu, međutim, rizici zbog političke nestabilnosti u čitavoj regiji. Praktično cio balkanski prostor prolazi kroz krizu legitimnosti, koja je različitog intenziteta u pojedinim zemljama doduše. Tako da predstoji ciklus izbora, prijevremenih i redovnih, neki od kojih su neizvjesni ne toliko po ishodu koliko po sposobnosti da obnove političku legitimnost. Ovo zato što se u većini zemalja na dnevnom redu nalaze ustavna, dakle fundamentalna pitanja, pa jedni izbori ne moraju da budu dovoljni. A tu su i regionalni problemi i veoma spor napredak u evropskim integracijama, ili rast nezadovoljstva njima, što povećava neizvjesnost. Tako da se ne može očekivati neki privredni uzlet u regiji uz sve te političke neizvjesnosti.

POBJEDA: Ove godine slavimo deset godina od nezavisnosti. Koliko je Crna Gora napredovala u ekonomskom smislu u ovoj deceniji, šta je bilo dobro, a šta loše?

GLIGOROV: Prve su godine bile bolje od onih koje su slijedile, prije svega zbog izbijanja krize. Suficiti iz boljih godina su pokrili deficite iz kriznih, tako da je privredna aktivnost održana i privredni je rast nastavljen. Reforme i privredne i političke su trpjele, a spor je bio proces evroatlantskih integracija. Tako da je sada potreban novi podsticaj i političkoj stabilnosti i institucionalnim promjenama i integracijama. No, imajući u vidu sa koliko se skepse gledalo na sposobnost Crne Gore da očuva nezavisnost i da napreduje, čini mi se da je najvažniji ispit položen – teško je demokratskim sredstvima osporiti samostalnost zemlje.

POBJEDA: U parlamentu je izglasano povjerenje Vladi. Dio opozicionih poslanika i dalje bojkotuje parlament, a izbori su izvjesni. Koliko se u tako politički izazovnoj godini može raditi predano na reformama u ekonomiji?

GLIGOROV: Pa, realno je očekivati da će glavni zadatak Vlade sada biti da obezbijedi slobodne i fer izbore. Nema sumnje da je potrebno da izbori obezbijede političku stabilizaciju. Ukoliko bi tako bilo, ono što se izgubi u mjesecima prije izbora, nadoknadiće se bržim reformama poslije izbora. Izbori nijesu tu da se gubi vrijeme, kako se često komentariše u balkanskoj regiji, već upravo suprotno da se dobije vrijeme da se sprovede program za koji građani glasaju.

Opširnije u  današnjoj Pobjedi...

Portal Analitika

Komentari (0)

Želite da podijelite Vaše mišljenje sa čitaocima? Napišite komentar i započnite diskusiju.

Nadimak za neregistrovanog korisnika
Napišite Vaš komentar
Ovaj sajt je zaštićen sa reCAPTCHA anti spam mehanizmom.Primjenjuju se Google politika o privatnosti i uslovi korišćenja . Vaš komentar se prvo šalje timu na odobrenje. Portal Analitika zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar, bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznijeta u komentarima ne odražavaju stavove redakcije.
Još uvijek nemate nalog? Registrujte se.