Govoreći o drugom romanu američke spisateljice koja se proslavila nagrađivanim debitantskim ostvarenjem "Ubiti pticu rugalicu", Kovačević je sinoć publici u podgoričkoj Gradskoj knjižari pokušao da približi samu srž ovih knjiga kroz storije o autorki i reference na stvaralaštvo i pojedina djela Ferearisa, Foknera, Dostojevskog, Rifara.
- Postoji pripovijest da je spisateljica romana koji se danas ubrajaju u klasike književnosti stoljeća koje je ostalo iza nas, željela da ih se otarasi, da ih je kroz prozor bacila u snijeg, a da je izdavač natjerao da ih ponovo pokupi sa raskvašenog asfalta - ispričao je.
Za njega, "Idi postavi stražara" je knjiga koja će čitaoca podstaći da razmisli i uvidi kako "stvari nijesu onakve kakve ste mislili da jesu", te da jasno govori da postoji "hiljadu paralelnih svjetova, stvarnosti i Istina, i da su većina ostalih podjednako vrijedne" koliko i ona čitaoca ove knjige.
- Veliki broj kritičara roman "Idi postavi stražara" smatra nastavkom djela "Ubiti pticu rugalicu", iako je, što je paradoksalno, on napisan prije. Ja ne spadam u one koji tako misle. Ne zato da bih bio drugačiji po svaku cijenu, nego zato što mislim da je u pitanju djelo koje ne objašnjava i proširuje, već objašnjava i produbljuje, dakle zadire po vertikali u živote, karaktere i mentalne sklopove junaka protagonista oba romana Harper Li... Dakle, to zadiranje po dubini, po vertikali, element je koji svako književno djelo, pa i drugu knjigu Harper Li, čini ne samo vrijednom, nego i njeno drugo ostvarenje neodoljivo podsjeća na određenje mudrog učitelja iz Stagire koji je filosofiju definisao kao vječito traganje uma za istinom - istakao je Kovačević.
On dalje navodi kako je sumnja još jedan element koji roman "Idi postavi stražara" čini značajnim. Prema njegovom mišljenju, Harper Li je shvatila da smisao odgonetanja svijeta nije u davanju odgovora, već u njihovom problematizovanju, "u stalnom ponovnom postavljanju pitanja, u preispitivanju".
- To je nivo na kojem će vas knjiga zgrabiti. Čitajući knjigu iz stranice u stranicu otkrivaćete da nema rješenja, da nema čarobnog ključa i zajedničkog odgovora i da je svaki čovjek Vaseljena za sebe. Da odgovor o suštini svijeta, odgonetanje misterije, ne leži u kombinaciji 360 slova imena Božijeg, niti u sferama nebeskim koje nam predočavaju u snu anđeli i serafimi, već da ono leži upravo i jedino u nama. I da je tačna misao pjesnika koji kaže: Nigde toliko ljudi kao u jednom čoveku... I zato je ona suprotna mitu koji se ispleo oko nje, protiv kojeg se cijelog života borila Harper Li. I ako išta ima misterijskog u ovoj knjizi, onda je to onaj element egipatske male misterije koja, prema vjerovanjima mudrog, drevnog naroda, donosi duševnu obnovu. "Idi postavi stražara" knjiga je u kojoj ćete se sresti sa imaginarnim likovima podjednako stvarnim koliko i stvarnost koju živimo, knjiga u kojoj ćete se prepoznati na nivou emocija, a zahvaljujući kojima će vam i situacije u kojoj se nalaze likovi postati bliske.
On smatra da roman kome je bio posvećen četvrti program 8. BOOKE kazuje da čudo u životu možda postoji, ali da je i život sam po sebi čudo i "dar rijetkih".
- Veliki narativi, nepravde, rasne sagregacije, želja za jednakošću, dati su kroz sintetizovani detalj, kroz prizmu lične istorije, koja i najveće istorijske teme pretvara u nešto što je nama blisko. Nešto što omogućava da svoju DNK utisnemo u knjigu, i da se u njoj prepoznamo ne na nivou fabule ili događaja, već prije svega emocije. A to je element, da kažem još jednom, koji drugu knjigu Harper Li, kao i "Pticu rugalicu" čini značajnom. Sposobnost autorke da krene reverzibilnim putem, da dočara i približi, da najznačajnije teme istorije dvadesetog stoljeća predoči kroz prizmu ličnost, da učini našim riječi Martina Lutera Kinga "Ja imam san", zadivljujuća je - zaključio je Kovačević.
Program 8. Zimskog salona knjige večeras će biti nastavljen predstavljanjem najnovijeg romana Umberta Eka "Nulti broj", koji je takođe izdala Nova knjiga, u Gradskoj knjižari od 21 časova. O djelu i autoru govoriće književnik i publicista Balša Brković, a razgovor će voditi urednica u Novoj knjizi Jelena Krsmanović.
Za sjutra je najavljena promocija knjige "Crnogorska pop-rok muzika" u Šoping molu Delta siti od 20 časova, o kojoj će govoriti autor Željko Milović, zatim Predrag Drecun i Jovan Nikitović.
K.J.