U slučaju "TQ plaza", Opština Budva oštećena je za 19, 5 miliona eura, a Katnić je pojasnio da su se optuženi saglasili da vrate svu pribavljenu korist.
Sporazum o priznanju krivice se sklapa između tužioca i okrivljenog, a zatim sud odlučuje da li ga odbija ili usvaja. Okrivljeni s priznanjem krivice priznaje da je počinio krivično djelo, ali i govori o saučesnicima. Taj pravni institut, kako je pojasnio Stanković, ne limitira paralelno vođenje finansijske istrage.
On je istakao da se u slučajevima u kojima se koristi Sporazum utvrđuje tačan iznos protivpravno stečene imovine i da se svaki cent mora vratiti.
Sporazum se, obično, koristi kako bi se ubrzao postupak.
Stanković objasnio da institut sporazuma o priznanju krivice ima porijeklo u anglosaksonskom pravu, ali ima široku upotrebu i u kontinentalnom pravu. U SAD-u se, kako je dodao, preko 90 posto predmeta rješava sporazumom o priznanju krivice.
U Crnoj Gori je na taj način riješeno 59 predmeta.
Stanković se osvrnuo i na napade na službena lica tokom demonstracija DF-a i kazao da je u takvim slučajevima otežavajuća okolnost identifikacija lica, a naglasio je i da se ispituju i napadi na policiju, kao i slučajevi kada su povrede nanijela službena lica.
Katnić je ocijenio da tradicionalne metode nijesu davale rezultate u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala. Prema njegovim riječima, zbog ograničenja drugih metoda, zakonodavac je predvidio institut sporazuma o prizanju krivice. Kako je naglasio, Tužilaštvo je uputilo Ministarstvu pravde inicijativu za izmjenu zakona kako bi se precizirao način formiranja Specijalnog tima.
On je objavio da je nadležno Tužilaštvo preduzelo niz radnji u rješavanju slučaja ubistva Duška Jovanovića, te da još uvijek razmatraju odluku da li će jednom licu dati status svjedoka saradnika.
(Portal RTCG)