
Inteligentni radnici mogu da imaju poteškoća s koncentracijom zbog velikog broja ideja koje ‘cvjetaju’ u njihovim nadarenim glavama.
Boštjan Ljubič, potpredsjednik kompanije Stilkejs, koja predstavlja rješenja za unaprjeđenje rada, poziva se na analizu otkrića koje su objavili neurolozi.
"Poslodavci uvijek teže tome da zaposle najbolje ljude, ali nošenje se s višestrukim zadacima i odvlačenjem pažnje u kancelariji podjednako teško pada pametnim ljudima kao i svim ostalim, a možda čak i teže", kaže Ljubič.
Najpametniji pojedinci tako će teže odlučiti kojim idejama treba dati prednost ako su ometani u poslu, što kod njih izaziva osjećaj "neadekvatnosti i nesposobnosti da se nose s teretom posla", navodi psihijatar dr Ned Halovel, a prenosi britanski Telegraf.
U konačnom, dešava se da najpametniji ljudi ne uspiju da ispune sopstveni potencijal, kao ni očekivanja poslodavca, dodaje dr Halovel.
Gotovo polovina od 10.000 zaposlenih iz 17 zemalja, koliko ih je učetvovalo u istraživanju, muku je mučila da održi koncentraciju u kancelariji, pokazala je studija Stilkejsa.
Dodatni pritisak na zaposlene danas predstavlja ubrzani pristup tehnologiji. Istraživanje GlobalWebIndex na koje se poziva Stilkejs, pokazuje da je prosječno vrijeme provedeno u korišćenju mobilnog telefona poraslo 200 odsto od 2012. godine.
Prosječni korisnik smartfona u Velikoj Britaniji čak 221 put na dan provjerava poruke, pozive i ostalo na svom uređaju. Prosječni zaposleni u kancelariji provjerava svoju elektronsku poštu 30 puta na sat.
Univerzitet Kalifornija navodi da prosječni radnik u kancelariji svaka tri minuta bude prekinut u radu ili mu nešto odvlači pažnju.
"Način na koji radimo mijenja se brže nego ikad. Mozak je izložen stresu i distrakcijama koje mogu da dovedu do opterećenja, a statistički podaci pokazuju da se distrakcije na poslu sve više povećavaju", zaključuje Ljubič.
Izvor i foto: express.hr