- Kada nešto zabrljate (SNP je predlagač zakona) onda tražite riječ stručnjaka. Ako sve žene uspijete da sklonite u socijalu, ko će onda ostati da radi. Takva rješenja nigdje ne postoje na svijetu – rekao je Jelić za Pobjedu.
Diskriminacija
On kaže da je ovaj akt diskriminatorski i prema ženama koje se nikada nijesu prijavljivale Zavodu za zapošljavanje, kao i prema onima koje ne mogu ostvariti potomstvo ili imaju dvoje djece i više ne mogu.
Zakon, prema njegovim riječima, zato treba da pretrpi značajne izmjene kako bi se spriječila diskriminacija na tržištu rada.
- Imamo primjedbe iz Evropske komisije, koje se tiču poglavlja tržišta rada i migracije radne snage, gdje se kaže da Crna Gora mora povećati zaposlivost ženske radne snage, a sa ovim zakonom žene koje su u najboljim godinama radne sposobnosti guraju se u sistem socijale – pojašnjava on.
Jelić smatra da će zakon doprinijeti deficitu ženske radne snage u ukupnoj zaposlenosti.
- Kada predlagač zakona(Aleksandar Damjanović SNP) za sebe voli da kaže da je ekonomski stručnjak i napravi greške koje se ne uvide na vrijeme, onda se traži pomoć DPS. Pomoći će DPS svima, ali to moramo da uradimo u skladu sa pravilima – kaže Jelić.
Sagovornik Pobjede smatra i da cilj zakona nije opravdan. Osnova za donošenje akta bila je, podsjeća on, povećanje nataliteta u Crnoj Gori, a centri za socijalni rad dobili su 20.000 zahtjeva u kojima se nalazi najviše žena van reproduktivne dobi.
- Žene imaju više od 50 godina, a ima i onih koje su zamrzle penziju i imaju više od 80 godina – podsjeća Jelić.
Iskustva zemalja Evropske unije, kako kaže, naročito Švedske, Finske i Norveške pokazuje da tamo gdje su socijalna davanja veća za pospješivanje nataliteta bilježi se pad te stope. Novac, zaključuje on, ne znači i direktnu vezu sa većim natalitetom.
(Opširnije čitajte u današnjoj Pobjedi)