Bilo je to veče posvećeno djelima francuskih kompozitora, a mladi umjetnici - obojica iz Pariza - publici su dali sve od sebe: i vrhunsku tehniku, i posebne emocije koje su rezultirale višeminutnim aplauzima na kraju Koncerta za klavir i orkestar br. 2 u g-molu Kamija Sen-Sansa i Simfonije br. 1 u C-duru Žorža Bizea, kao i dio njegove Svite za operu "Karmen", koja je izvedena na bis. No, i članovi našeg orkestra ovog puta su pokazali da uz "pravu ruku" mogu izvoditi i najzahtjevnija djela.
Dirigent Korović, iako već četvrta generacija koja to prezime nosi u Francuskoj, s ponosom ističe da je porijeklom iz Crne Gore, tačnije - iz Zete. Kako je ranije najavio direktor Muzičkog centra Crne Gore Žarko Mirković, Korović ga je prije dvije godine sam kontaktirao, poslao svoj izuzetan rezime i izrazio želju da nastupi, i to besplatno. O saradnji sa CSO kaže da je "imao sreću da gostuje, jer se bavi muzikom".

Iako još nema trideset godina, ovaj dirigent je već poznato ime u centralnoj Evropi i predavač na prestižnoj Sorboni. Na sceni se uvijek odlično provodi, što je bio slučaj i u Podgorici. Tim prije što je njegova rodbina bila u publici.
- Način na koji sam večeras dirigovao je uobičajen. Imam puno energije i želim sa svima da je podijelim, jer je to moj način razmišljanja i stvaranja muzike. Ali, bilo je tu i nekih drugih "iskrica" jer sam, eto, konačno u Crnoj Gori sa ovim orkestrom, sa porodicom u publici... Za njih je to isto bilo bitno, pošto me nikada nijesu vidjeli dok radim, jer često putujem i imam mnogo koncerata u Francuskoj, Njemačkoj, u drugim zemljama. Ali, sve je večeras bilo posebno: ova muzika, ovaj orkestar i zato što je ovo Crna Gora - kaže naš sagovornik sa puno emocija.
Korović za Portal Analitika dalje priča kako se nada novom gostovanju u postojbini.
- Razgovaraću o tome sa CSO i MCCG, jer moj san je da ponovo nastupim ovdje. Trudiću se i da posjećujem rodbinu. Naravno, veoma sam zauzet svojim poslom, jer mnogo putujem i mnogo radim, zato što istovremeno dirigujem i predajem na Sorboni. Ali, sada kada sam ih upoznao, bio je to fantastičan doživljaj za mene. To je sada posebna veza za mene, dio je moje kulture i mojih korjena na koje sam veoma ponosan. I želim da to i dalje bude tako - zaključuje on.

- Moram da kažem da sam veoma zadovoljan i srećan što mogu ponovo ovdje da sviram. Rođen sam u Francuskoj i tamo živim, ali sam jermenskog i srpskog porijekla, a majka mi je, eto, porijeklom iz Crne Gore. Uvijek imam specijalan osjećaj kada ovdje sviram, mogu da kažem da se osjećam kao kod kuće - kaže on za Portal Analitika.
Iako obojica iz Pariza, Korović i Gasparjan na sceni su se spojili tek u postojbini. Njihova saradnja bila je izuzetna, a CSO je posebno doprinio da sinoćnji koncert bude nezaboravan. No, mladi pijanisat kaže kako "bez discipline nema rezultata".
- Ja radim, vježbam oko pet-šest sati dnevno. Naravno da je važno imati dobru tehniku, ali najvažnije je komunicirati emocijama. To je cilj muzike. I ako se čulo da je moja komunikacija sa orkestrom i dirigentom bila odlična, to je bitno i drago mi je zbog toga. Iako se nijesmo se znali prije ovog koncerta, siguran sam da ćemo Korović i ja još svirati zajedno, pošto je ovo odlično prošlo - dodao je Gasparjan.
Naredni koncert CSO prirediće 22. februara na Velikoj sceni CNP-a od 20 časova. Biće to šesti tradicionalni "Pozdrav iz Austrije", gdje će orkestrom dirigovati Uve Tajmer, a solistkinja će biti sopran Brigita Šimon. Isti program izvešće i dan kasnije u Nikšićkom pozorištu od 23 časa.
K.J.
Foto: MCCG/D.Miljanić