
Taj šezdesetdevetogodišnjak, čiji je posao bio da nadgleda izgradnju fabrike za prečišćavanje otpadnih voda, nedavno je penzionisan.
On je demantovao optužbe, navodeći da je žrtva maltretiranja. Sud je presudio u korist vlasti i naložio mu da plati kaznu.
Godišnja plata gospodina Garsije iznosila je 37.000 eura prije oporezivanja, a bio je zaposlen u kompaniji kojom upravljaju lokalne vlasti u jugozapadnom gradu Kadiz.
Njegova kazna je ekvivalentna jednogodišnjoj zaradi nakon oporezivanja i to je najveći iznos koji je kompanija mogla legalno da povrati.
Na sudu se saznalo i da ga šef kompanije u kojoj je Garsija bio zaposlen nije vidio godinama, iako mu je kancelarija bila nasuprot njegovoj.
Kompanija je mislila da je Garsija pod nadzorom lokalnih vlasti i obrnuto.
Zamjenik gradonačelnika primijetio je njegov izostanak kada je trebalo da bude nagrađen plaketom za 20 godina službe.
Gospodin Garsija kaže da su ga maltretirali zbog političkog angažmana njegove porodice i da je zbog toga sklonjen u farbiku vode.
Ljudi bliski njemu kazali su španskom listu El Mundo da nijesu željeli da ga prijave jer je imao porodicu i pribojavali su se da u njegovim godinama ne bi našao drugi posao.
Rekli su da je svaki dan išao u kancelariju, iako ne puno radno vrijeme, i da je bio posvećen čitanju filozofske literature.
B92