- S obzirom na aktuelnu situaciju, ekonomsku krizu koja i dalje traje, i "Karver" i "Plantaže" se čvrsto zajedno drže u ideji da poržavamo stvaralaštvo - književnost i autore kratkih priča iz regiona - dodala je Đukić.
Ovogodišnji konkurs biće sedmi poziv stvaraocima jezičkog prostora kojeg čine Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Srbija i Hrvatska da se svojom kratkom pričom nađu među dvadeset odabranih ili, eventualno, tri nagrađena autora.
- Priče se šalju pod šifrom od sjutra do 1. maja, preko aplikacije na stranici www.karver.org. Nakon okončanja konkursa, dvadest najboljih priča biće objavljeno na istoj stranici. Njihov izbor po odluci žirija biće objavljen 20. juna, a tri ravnopravne nagrade najboljima, dodijeljene u vrijeme održavanja Osmog međunarodnog književnog festivala "Odakle zovem" u Podgorici, od 27. juna do 3. jula - precizirala je ona.
Direktorica "Karvera" navela je kako ovogodišnje izdanje konkursa nosi bitan novitet.
- Naime, nakon šest godina, žiri više neće činiti Božo Koprivica, Enver Kazas i Teofil Pančić. Ove godine počinje ciklus novog žirija koji čine pisac Ognjen Spahić, pjesnik i publicista Marko Pogačar i književni kritičar Marinko Vorgić - potcrtala je ona.
Jovana Šanović iz kompanije "13. jul - Plantaže" osvrnula se na dugogodišnju saradnju sa knjižarom "Karver", kroz internacionalni festival "Odakle zovem".
- "Plantaže" su sedmu godinu za redom prijatelji ovog festivala i to ćemo nastaviti da budemo. Veoma smo ponosni na to što smo prva kompanija koja je prepoznala značaj jednog ovakvog festivala. Jer, kao što su naša vina međunarodno poznata, naročito u regionu, takav je slučaj i sa festivalom "Odakle zovem". I ove godine proglašenje 20 najboljih i dodjela nagrada za tri najbolje kratke priče biće organzovana u Vinskom podrumu "Šipčanik" , gdje ćemo se družiti uz neka nova vina pripremljena za ovu godinu - navela je ona, te podsjetila da "Plantaže" sa po 500 eura nagrađuju upravo autore tri najbolje priče.
- Iako je već istaknuto da se posljednjih godina svi susrećemo sa brojnim preprekama, problemima i krizama, tu smo da se podržimo i veoma mi je drago da se jedan ovako značajan konkurs zove imenom našeg vina - dodala je Šanović.
Đukić je takođe podsjetila kako je na proteklih šest izdanja konkursa stiglo više od 4.500 kratkih priča, te da je u zbirci i na posebnoj internet stranici objaljeno 130 priča, a nagrađeno 19 autora iz sve četiri zemlje regiona.
- I Crna Gora je poznata po kratkoj priči, počev od Sretena Asanovića do Ognjena Spahića, i cijele jedne nove generacije koja je stasala upravo u proteklih deset godina postojanja Knjižare "Karver". Tu je itekako bitan ovaj konkurs, ali broj priča iz Crne Gore nije baš zadovoljavajući - navela je Đukić.
Na kraju, ona se posebno osvrnula na aktuelnu situaciju u kulturi, tačnije umjetničkom stvaralaštvu, te adekvatnoj podršci kojoj se autori već duže vrijeme ne mogu nadati nadati.
- Zbog dugotrajnosti problema mislim da treba da govorimo o tome što se dešava u toj sferi saradnje privrede i kulture. Jer mi nismo tržišna kultura i to ne možemo da budemo. Nemamo kreativne industrije, jer smo mala zemlja koja mora, prije svega, da investira u kulturu i obrazovanje. Interes kompanija je da podspješe svaku vrstu projekcije i vizije koju imaju za kvalitet njihovog proizvoda. Sve se to isto dešava u domenu stvaralaštva: svako umjetničko djelo - književno, muzičko, pozorišna predstava - na neki način je naša lična karta, te u tom smislu treba proširiti interes za učestvovanje i udruživanje u smislu promocije kulturne djelatnosti - zaključila je Đukić.
Podsjećamo, sedmi konkurs "Vranac - najbolja kratka priča" biće sjutra zvanično raspisan, a uslovi se bitno ne razlikuju od prethodnih godina. To znači da priča treba da budu napisana na bosanskom, crnogorskom, hrvatskom ili srpskom jeziku, da budu ranije neobjavljena i ne duža od 20.000 karaktera. Priče se šalju isključivo u elektronskoj formi pod šifrom, preko portala www.karver.org, na kome zainteresovani mogu dobiti više detalja o konkursu i uputstvo za slanje.
K.J.
Foto: Ivana Božović