Podgorička publika upoznala je ovog violinistu prošle sezone, kada je gostovao posredstvom Italijanske ambasade. U izjavi za Portal Analitika tada je rekao kako će ponovo doći da svira svaki put kada ga pozovu iz Muzičkog centra Crne Gore. To se desilo već ove godine, a na drugom nastupu je izvodio Koncert za violinu i orkestar u d molu opus 47 Jana Sibelijusa uz CSO kojim je dirigovao regionalno poznati Bojan Suđić.
- Orkestar je zaista je odličan. Uz to, novi koncertmajstor Marko Radonić je odličan violinista, i primjećuje se da veoma voli posao koji radi - naveo je Nordio.
On potcrtava kako je sve veći broj članica orkestara - tendencija širom svijeta, iako je to "malo čudno".
- Na primjer, litavanski Simfonijski orkestar grada Kaunasa, sa kojim sam svirao prošle sedmice, ima 80 odsto žena. To je ta nova generacija muzičara u kojoj ima veoma mnogo žena. Isto važi i za soliste, jer ih je sve više među violinistima i pijanistima. A kada orkestar ima više žena, drugačije se osjećam - jer je tada cijeli kolektiv nekako osjetljiviji... Isto je i sa CSO. I, zbog svega toga, siguran sam da će vaš orkestar nastaviti da napreduje. U ovom trenutku on jeste odličan, ali će vremenom zaista postati jedan izuzetan, superioran, veliki orkestar - kazao je Nordio.
Gost iz Italije spada u onaj niz solista koji praktično svakog dana nastupa u drugom kraju svijeta, nerijetko izvodeći žanrovski potpuno različitu muziku.
- Tako sam u Litvaniji izvodio Pjacolina "Četiri godišnja doba", a svirao sam onda u Poljskoj. Prije toga bio sam u Južnoj Africi i Brazilu. Već narednog dana imam resital u Italiji. A nakon toga sa milanskim orkestrom "Verdi" snimam djela Feruća Buzonija i Đan Franćeska Malipjera za izdavačku kuću "Sony"... Ali, to je normalan ritam za mene. Znate, veoma mnogo volim scenu i za mene je nastup pravo uživanje. Sve to probe i vježbanja nijesu toliko teške, koliko su naporna česta putovanja i velike promjene u klimi. Recimo, u Litvaniji je temperatura bila ispod nule, a ovdje je, ipak, petnaestak stepeni - opisao nam je naš sagovornik.

- Publika je bila zaista divna i utisci su lijepi, kao što je to bio slučaj i prošle godine. Dobro su pripremljeni, vode računa i cijene kako gostujuće muzičare - soliste, tako cijeli orkestar. Uz to, čuo sam da ćete uskoro dobiti novu koncertnu dvoranu. Znate, ova sala u kojoj sam nastupao nije tako dobra, jer je akustika loša, nekako je mala za koncerte, a i njena boja - crna - nije baš najprijatnija za nastup jednog soliste, a još manje orkestra. Zato sam veoma srećan što ćete dobiti novu salu, kako zbog orkestra, tako i zbog Podgorice i publike... Teško je svirati na sceni CNP-a, jer je veoma duboka, pa strujanja nose zvuk. Tako se on prostire samo u dubinu scene i sale, ali ne i u širinu. Zbog toga muzičarima nije prijatno da sviraju u takvim uslovima. Ali, i pored svega toga, pravo je zadovoljstvo nastupati u Podgorici - zaključuje on s oduševljenjem.
I, kao što je to bio slučaj prošle sezone, u susret novoj i budućoj velikoj sali u kojoj će MCCG uskoro moći da ugosti mnogo veći broj i mnogo raznovrsnije soliste, Nordio se nada da će ponovo doći u Podgoricu.
- Veoma sam znatiželjan kako će nova sala izgledati. A u Crnu Goru ću uvijek doći da sviram - i to sa velikim užitkom - kazao nam je italijanski violinista.
Crnogorski simfonijski orkestar naredni koncert prirediće 15. marta, kada će na programu biti dva djela Volfganga Amadeusa Mocarta - uvertira "Don Žuan" i Koncertna simfonija u Es duru, kao i Muzika za gudače, udaraljke i čelestu Bele Bartoka. Solisti će biti članovi CSO Nadica Ristić (oboa), Petar Garić (klarinet), Antonio Nasevski (fagot) i Ana Abramović (horna).
K.J.
Foto: MCCG/D.Papić