On je rekao da su mu prioriteti podizanje zadovoljavanja zdravstvenih potreba, kvaliteta medicinske edukacije i prevencija.
Kavarić je za Vikend novine kazao da će njegov dalji rad, najprije, obilježiti podizanje procenta zadovoljavanja zdravstvenih potreba građana na 85 odsto.
„Prioritet nam je da budemo dostupni, održivi, kao i do sada, bez obzira na vrlo otežane finansijske mogućnosti. Ustanova smo koja je snažno pomjerila granice i nivo kvaliteta upravljanja pružanjem primarne zdravstvene zaštite, poštovanja prava pacijenata, ali želimo da održimo i nastavimo taj trend i u narednom mandatnom periodu do 2020. godine“, kazao je on.
Kavarić je naveo da žele da unaprijede komunikaciju i edukaciju građana o tome šta u stvari postoji u zdravstvenom sistemu i kakve su sve njegove mogućnosti i kapaciteti, koja su njihova osnovna prava, ali i obaveze.
Kako je kazao, podizanje kvaliteta upravljanja podrazumijeva i edukaciju i kontrolu, rad komisije, ali i odlaganje medicinskog i hemijskog otpada, a za to je, kaže on, opredijeljeno ukupno oko 50.000 EUR.
U sredstva finansiranja spadaju i donacije, koje su, prema njegovim riječima, veoma značajne.
„Donacijama dobijamo značajnu podršku za štampanje materijala, organizovanje seminara, dovođenje referentnih predavača. Dio se finansira iz zajedničkih projekata sa NVO“, rekao je Kavarić, dodajući da je za javno zdravstvo svaki euro značajan, a prvi put je Ministarstvo zdravlja dobilo od Vlade u budžetu potpuno determinisana sredstva za kontinuiranu medicinsku edukaciju.
Kako je kazao, nedavno je u Domu zdravlja Podgorica, u cilju unapređenja edukacije ljekara, organizovan seminar sa testiranjem kako bi se dobio uvid u realno stanje fundamenta znanja o navedenoj problematici.
Kako je rekao, osnovni cilj je podizanje nivoa praktičnih znanja, a u zavisnosti od rezultata testa na individualnom i kolektivnom planu, menadžment će preduzeti dalje korake.
MINA