"Izvještaji u čiji smo sadržaj htjeli da ostvarimo uvid su rezultati misija iz oblasti vladavine prava, konflikta interesa, pranja novca i finansiranja terorizma, efikasnosti pravosuđa i borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala. Ministarstvo nas je obavijestilo da su traženi dokumenti označeni oznakom "INTERNO". Smatrajući da se na ovaj način bitno ograničava učešće nedržavnih aktera u donošenju javnih politika i kontroli njihovih sprovođenja, javno smo pitali: Šta se to krije u dokumentima EU eksperata, pa su pod oznakom ”interno"?. Uputili smo tužbu na ovakvo rješenje, navodeći da je Ministarstvo prekršilo ključne odredbe Zakona o slobodnom pristupu informacijama, Zakona o tajnosti podataka i Zakona o upravnom postupku", navodi se u saopštenju Muka.
Navodi se da je Upravni sud u svojoj odluci naveo da u rješenju nije naveden akt kojim su izvještaji označeni stepenom tajnosti, te da iz datog rješenja nije moguće pouzdano izvesti zaključak da su traženi podaci pravilno označeni stepenom tajnosti u skladu za Zakonom.
"Dodatno, Upravni sud navodi da MVPEI nije obavilo ni test štetnosti objelodanjivanja informacija. Sudske odluke poput ove ohrabruju, jer obezbjeđuju javnost i otvorenost djelovanja organa državne uprave. Institut alternativa još jednom ističe važnost transparentnog i participativnog procesa evropske integracije u cilju donošenja što boljih zakonskih rješenja i unapređenja prakse. Apelujemo na Ministarstvo da postupi shodno sudskoj odluci i Zakonu o upravnom sporu, te donese novo rješenje na naš zahtjev, utemeljeno obrazlažući svoju odluku i vodeći računa o pravu građana da kontrolišu javnu upravu koja je dužna da im za svoj rad polaže račune", zaključuje se.