“1701. godine donijet je Zakon o prijestolonasljeđu, gdje je odlučeno da se na engleski prijesto može popeti samo predstavnik najbliže protestantske loze, a ova današnja dinastija je porijeklom iz Hanovera, jer je Hanover nekad bio engleska kolonija, englesko konfirstvo sa izbornim knezovima, tamo su knezovi birani, nijesu postavljani. Tako da je ovo hanoverska ili hanoveranska dinastija koja je inače, izvorno, njemačkog porijekla”, objašnjava u izjavi za Atlas TV profesor Savo Marković.
Engleska kruna je kroz istoriju pretrpjela niz ograničenja. Danas je poznato načelo da ona vlada, ali ne upravlja.
“Tako da je engleski monarh i danas nominalno šef države. On je tvorac spoljne politike, komandant oružanih snaga, ima pravo veta, iako ga ne koristi. Posljednje pravo veta iskoristila je kraljica Ana 1707. godine, povodom čuvenog Zakona o škotskoj vojsci. Od tada pa do danas, niko više nije koristio to pravo, iako ga nominalno imaju. I imaju pravo pomilovanja. Pored toga, imaju i niz zvučnih imena i zvanja, a dosta institucija nosi naziv njenog ili njegovog veličanstva” - ističe profesor Marković.
Pravo monarhije da bude konsultovana, da opominje i posreduje, ima značaj u engleskom političkom sistemu, pa njena uloga nije bez uticaja, kaže Marković:
“Monarh je politički neutralna ličnost. Ako se radi o osobi koju krase staloženost, mirnoća, određeni dignitet, o intelektu da i ne govorimo, onda je vjerovatno da će on uticati na politički život Engleske i da će premijer saslušati neutralno i objektivno mišljenje monarha. Na kraju krajeva, monarh je kreator spoljne politike.”, ističe on.
Iako posjeta britanskog para ima protokolarni karakter, ona nije bez diplomatskog značaja, tvrdi profesor.
"Engleska je velika sila. Ona je u 18. i 19. vijeku bila i najveća svjetska sila, veća i od današnje Rusije skoro dva puta, o broju stanovnika i da ne govorimo. Sa druge strane, Englezi su tradicionalno najbolji saveznici Amerike, na evropskom kontinentu. A znamo i da čuvena engleska spoljna politika utiče i na kreiranje američke politike. Tako da ta posjeta, ako objektivno posmatramo, bez nekih političkih frustracija, može da bude samo od koristi" – zaključuje Marković.
Britanski par će sjutra na Cetinju dočekati predsjednik Filip Vujanović. Oni će se u crnogorskoj prijestonici upoznati sa crnogorskom tradicijom i kulturom. Obići će Vladin dom na Cetinju, gdje će se upoznati sa lokalnim ikonopiscima i pogledati ikonu Filermosu. Posjetiće i festival hrane i pića, gdje će probati lokalne proizvode i sresti se sa građanima. Princ Čarls će se potom u Podgorici sastati sa predsjednikom parlamenta Rankom Krivokapićem i predsjednikom crnogorske Vlade Milom Đukanovićem.