Društvo

Priprema za vježbu „CRNA GORA 2016“: NATO pomaže i u saniranju posljedica civilnih katastrofa

“Iako se NATO najčešće vezuje za pitanja bezbjednosti i vojne operacije, on ima veoma značajnu civilnu komponentu i razvijen sistem brzog i efikasnog odgovora za saniranje posljedica prirodnih katastrofa što je dokazano na nekoliko primjera u Crnoj Gori ali i u svijetu”, saopšteno je na današnjoj Glavnoj planskoj konferenciji koju je, u cilju pripreme i planiranja aktivnosti velike međunarodne terenske vježbe „CRNA GORA 2016“, organizovao Direktorat za vanredne situacije Ministarstva unutrašnjih poslova i NATO.
Priprema za vježbu „CRNA GORA 2016“: NATO pomaže  i u saniranju posljedica civilnih katastrofa
Portal AnalitikaIzvor

Generalni direktor Direktorata za vanredne situacije u MUP-u Mirsad Mulić je kazao da je obaveza svake države da izgrađuje i razvija sopstvene kapacitete i da se u zaštiti građana prvenstveno oslanja na njih jer se zemljotresi, požari, poplave, tehničko-tehnološki incidenti dešavaju u svakoj od njih.  Međutim, često se dešava da je destruktivna moć katastrofa tako jaka da ni ekonomski najbogatije države nemaju adekvatan odgovor i da moraju tražiti međunarodnu pomoć za ublažavanje posljedica na pogođenim područjima. U tom kontekstu, Mulić je podsjetio na pomoć koju je Crna Gora dobila od nekoliko država članica NATO-a tokom intenzivnih sniježnih padavina koje su bile pogodile državu.

Nacionalni koordinator za NATO Vesko Garčević je takođe istakao civilnu komponentu Alijanse i značaj pomoći koja se pruža za saniranje posljedica prirodnih katastrofa. Osim navedene pomoći Crnoj Gori, NATO Alijansa je pružila pomoć za saniranje posljedica u SAD prouzrokovanih udarom uragana Katrin kao i Pakistanu nakon razornog zemljotresa 2005. godine. Ambasador je ukazao na to da je za uspješnu reakciju jako važna brzina i pravovremenost koje se mogu očekivati kada je pomoć Alijanse u pitanju.

Govoreći o procesu koji vodi ka članstvu u NATO, Garčević je dodao i da je on ezaustavljiv, da ima svoj tok i da je jasna politička volja crnogorske Vlade i države da se proces uspješno završi.

Na konferenciji kojoj je prisustvovalo 66 predstavnika iz 22 države, uključujući predstavnike Crne Gore i NATO, načelnik Sektora za pomoć u civilnom planiranju u vanrednim situacijama NATO-a Gunter Brešnajder je kazao da će tokom vježbe „CRNA GORA 2016“ civili i vojska sarađivati ne da bi učili kako da se bore već kako da pomognu građanima pogođenim priodnim nesrećama.

Vježba ,,CRNA GORA 2016’’ za scenario ima spašavanje od poplava i odgovor u slučaju hemijske nesreće, a održaće se u periodu od 30. oktobra do 4. novembra 2016. godine, a za lokacije su određene dio Skadarskog jezera i rijeka Zete i Morače.

Uz MUP i NATO, na vježbi će učestvovati i Vojska Crne Gore, službe zaštite i spašavanja, Crveni krst Crne Gore i drugi subjekti sistema.

Koristi održavanja ove vježbe za Crnu Goru su brojni: provjera sopstvenih kapaciteta za odgovor u slučaju stvarne potrebe, jačanje kapaciteta za prijem međunarodne pomoći i efikasno upravljanje posljedicama vanrednih situacija, jačanje prekogranične saradnje među susjednim državama uz pojednostavljenje procedura prilikom transporta, uvježbavanje međunarodno dogovorenih smjernica i saradnja spasilačkih timova tokom vježbe i njihova priprema za stvarne događaje.

 

Govornici su su izrazili saučešće porodicama stradalih u jučerašnjem terorističkom napadu u Briselu i minutom ćutanja odali počast žrtvama.

 

 

Portal Analitika