Društvo

Usvojena Strategija za inkluziju Roma i Egipćana

Vlada je danas usvojila Strategiju za inkluziju Roma i Egipćana u Crnoj Gori 2016-2020, kojom su postavljene smjernice za postizanje suštinskih i trajnih socio-ekonomskih promjena položaja te populacije u državi.
Usvojena Strategija za inkluziju Roma i Egipćana
Portal AnalitikaIzvor

Generalni direktor Direktorata za unapređenje i zaštitu manjinskih prava i sloboda manjinskih naroda, Leon Đokaj kazao je da je Strategija za inkluzija Roma i Egipćana u Crnoj Gori 2016-2020 postavila smjernice za postizanje suštinskih i trajnih socio-ekonomskih promjena njihovog položaja u državi.

„Realizacija jasno postavljenih ciljeva i mjerljivih rezultata doprinijeće postizanju sveukupnog poboljšanja položaja, odnosno smanjenja jaza koji i dalje postoji između pripadnika te populacije i ostalog dijela stanovništva“, pojasnio je Đokaj.

On je objasnio da se Strategijom definišu četiri ključne oblasti – obrazovanje, zapošljavanje, stanovanje i zdravstvena zaštita. Ukazao je da je Strategija obuhvatila i druge oblasti koje su važne za rješavanje problema te populacije, kao što su pravni i socijalni status i porodična zaštita.

„Ključni cilj Strategije je socijalna inkluzija te populacije kroz poboljšanje socio-ekonomskog položaja ove populacije u Crnoj Gori“, poručio je on.

Prema riječima Đokaja, borba protiv diskriminacija i mjere i aktivnosti usmjerene na suzbijanje negativne ove pojave prožimaju sve oblasti Strategije.

On je najavio da će, u cilju praćenja realizovanja aktivnosti, Vlada formirati Komisiju i imenovati nacionalnog koordinatora za praćenje realizacije Strategije.

„Komisiju će sačinjavati predstavnici Vlade i Ministarstva, civilnog sektora i Romskog savjeta u Crnoj Gori“, precizirao je Đokaj.

Direktor Instituta za javno zdravlje Boban Mugoša rekao je da je Akcioni plan za realizaciju Strategije za prevenciju i kontrolu hroničnih nezaraznih bolesti 2016-2017 nastavak okvirnog nacionalnog plana pomenute Strategije do 2013. godine i prethodnog Akcionog plana 2014-2015. godina.

On je precizirao da je plan da se taj Akcioni plan izvede u ovoj i sljedećoj godini i predviđena sredstva su 1,015 miliona eura.

„Kontrola obolijevanja hroničnih nezaraznih bolesti ostvaruje se prevencijom na individualnom, populacionom nivou ciljanim i preventivnim pregledima, kao i promocijom zdravog stila života i zdrave životne sredine“, pojasnio je Mugoša.

Portal Analitika