
Na današnjoj sjednici Upravnog odbora Centra za održivi razvoj kao zajedničkog programa UNDP-a i Vlade Crne Gore razmotren je niz zajedničkih inicijativa koje treba da omoguće značajne pomake na putu ka održivosti nacionalnog razvoja. Sjednicom je predsjedavao Branimir Gvozdenović, ministar održivog razvoja i turizma, a učešće su uzeli i Fijona Mekluni, stalna predstavnica UN sistema u CG, predstavnici Ministarstva vanjskih poslova i evropskih integracija, Ministarstva ekonomije i Ministarstva nauke.
Usvojen je Plan rada za 2016. godinu koga čini osam tekućih i devet planiranih projekata. Među tekućim projektima posebno je značajan razvoja niskokarbonskog turizma u Crnoj Gori, te projekti - Lijepo Cetinje, Lijepi Mojkovac, jačanje sistema zaštićenih područja, priprema nacionalnog izvještaja u oblasti klimatskih promjena i inventara gasova s efektom staklene bašte, upravljanje otpadom koji sadrži PCB.
Od planiranih projekata posebno je značajan predlog koji ima za cilj omogućavanje legalizacije uključujući mjere energetske efikasnosti kako bi se na taj način unaprijedio kvalitet izgrađene sredine. Treba pomenuti i pripremu projekta koji ima za cilj razvoj zelenih poslova u Crnoj Gori kroz podsticaj ozelenjavanju ekonomije i rast broja zelenih radnih mjesta u turizmu, spoju turizma i poljoprivrede, održivom upravljanju otpadom.
Posebna pažnja poklonjena je Projektu razvoja niskokarbonskog turizma koji se finansira iz donatorskih sredstava u iznosu od tri miliona dolara, u okviru nacionalne alokacije u Globalnom fondu za životnu sredinu. Implementacija projekta počela je u januaru 2015. i trajaće narednih pet godina.
Cilj projekta je smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte (GHG) u sektoru turizma kroz niz praktičnih aktivnosti koje treba da omoguće ekološki optimalan razvoj sektora turizma.
Na današnjem sastanku dogovoreno je da se u okviru ovog projekta za potrebe Prostornog plana posebne namjene obalnog područja CG definiše ruta za biciklizam - Euro Velo 8 ruta. Takođe da se definiše ruta za saobraćanje s morske strane ekološki optimalnim prevoznim sredstvima, a sve u okviru razvoja ukupne mreže za integrisani saobraćaj u obuhvatu Bokokotorskog zaliva.
Predloženo je i instaliranje opreme za smanjenje emisija ugljendioksida u Luci Kotor. Takođe, razmotreni su i pilot inovativni projekti u turizmu koji treba da doprinesu ublažavanju klimatskih promjena, a koji bi bili finansijski podržani sredstvima iz ovog projekta.
Među prispjelim konceptima na Upravnom odboru pozitivnim su ocijenjeni predlozi kao što su: upravljanje sistemom javne rasvjete u Herceg Novom, uspostavljanje lokalnog brodskog prevoza brodovima na solarni pogon radi unapredjenja turističke ponude u Boki Kotorskoj, rekonstrukcija gradske rive Pine, izgradnja biciklističke staze u okviru izgradnje saobraćajnice od Tivatskih solila do raskrsnice za Pržno. Riječ je o predlozima koji su do sada prispjeli, a o kojim će odluke donijeti Komisija za ocjenjivanje projekata.
Očekuju se i dodatne aplikacije, a ovom prilikom Upravni odbor je dao smjernice u pogledu kompletiranja projektne dokumentacije i utvrđivanja strukture kofinansiranja iz izvora van projektnih aktivnosti. Posebno je ukazano na značaj uspostavljanja privatno-javnih partnerstava i potrebe aktivnijeg učešća privatnog sektora u finansiranju pilot projekata u okviru uspostavljanja nisko-karbonskog turizma.
Na današnjoj sjednici odlučeno je da Centar za održivi razvoj nastavi da djeluje kao zajednički program, koji po modelu bliskog partnerstva sprovode Vlada i UNDP do 2020. godine. Takođe, odlučeno je da se proširi njegov programski portfolio, tako da je proširenje programskih aktivnosti usklađeno s potrebama sprovođenja nove Nacionalne strategije održivog razvoja.
Riječ je o širem programu koji će podržati aktivnosti u sve četiri grupe nacionalnih resursa: ljudskim, društvenim, ekonomskim i prirodnim, u skladu sa mogućnostima opredjeljivanja sredstava kroz okvire koji će biti dostupni UNDPu. Pored projektnog dijela programa, u okviru programskih aktivnosti za podršku politici održivog razvoja, važna komponenta odnosiće se na stručnu pomoć u obradi indikatora održivog razvoja, za koje nacionalne institucije-zvanični proizvođači statistike nemaju dovoljno kapaciteta.
Istovremeno, u okviru Vlade biće ojačani postojeći kapaciteti u Ministarstvu održivog razvoja za sprovođenje politike održivog razvoja. 2020. godine biće izvršena revizija ukupnog institucionalnog okvira, kako bi objedinjavanjem sa programom UNDP-a bila uspostavljena jedinstvena nacionalna institucija koja će se sveobuhvatno baviti svim pitanjima od značaja za održivost nacionalnog razvoja.