U pisanom saopštenju Interpola navodi se kako je akcija kodnog naziva "Operacija V" realizovana od novembra prošle do februara ove godine, prenosi Anadolija.
S ciljem zaštite potrošača, a u saradnji sa lokalnim policijama, carinama i agencijama za kontrolu hrane, akcija je sprovedena u trgovinama, trgovačkim centrima, aerodromima, lukama, industrijskim kompleksima i drugim mjestima u 57 zemalja.
Od zemalja regiona, u "Operaciji V" su učestvovali predstavnici Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Albanije. U saopštenju se navodi da je zaplijenjena hrana i piće predstavljala veliku opasnost po zdravlje potrošača. Takođe se navodi da je prekinuto nekoliko lanaca krijumčarenja opasnih prehrambenih roba, uhapšeno više osumnjičenih lica i da operacije i dalje traju.
Tokom pomenute akcije je u Kartumu, glavnom gradu Sudana, zaplijenjeno je devet tona šećera zagađenog vještačkim đubrivom, dok je u Italiji zaplijenjeno više od 85 tona maslina zagađenih bakarnim sulfatom koji daje toj namirnici jaču boju, ali ih čini opasnim po konzumente. Više od 30 tona nezdravog mesa zaplijenjeno je u Indiji, dok je u Grčkoj zaplijenjeno 7.400 boca pića i zatvorene tri fabrike u kojima su proizvođeni opasni falsifikati pića.
U većem broju slučajeva, na aerodromskim kontrolama otkriveni su međunarodni putnici koji su pokušali u zemlju da unesu zabranjene proizvode. Tako su carinici na aerodromu "Zaventem" u Belgiji otkrili nekoliko kilograma majmunskog mesa, a u Francuskoj su oduzeli i uništili 11 kilograma skakavaca i 20 kilograma gusjenica.
Više od 36.000 litara zaplijenjenog alkoholnog pića u Burundiju i 10.000 litara takvih pića u Velikoj Britaniji su samo neki od rezultata akcije koju zajednički sprovode Interpol i Europol. Ove dvije agencije nijesu navele da li su u BiH, Hrvatskoj i Albaniji pronašli opasnu hranu i piće.
Izvor i foto: Al Jazeera Balkans