Partije i udruženja, koja ulaze u Vladu bez izbora, a prethodno su i Skupštinu "ušle" na isti način, donijeće u Vladu svoju političku taktiku da se NATO ne pominje kao prioritetno pitanje crnogorske politike.
- Kao što se iz djelovanja ovih stranaka i udruženja vidi, DEMOS je protiv ulaska u NATO; SDP je zvanično za, iako to odavno ne pominje; udruženje URA je i za i protiv i uzdržano po tom pitanju; SNP je protiv, uz zahtjev za referendumom. Sa svih značajnih adresa iz Alijanse stižu dobronamjerna i prijateljska podsjećanja da Crna Gora još nije okončala NATO agendu. Poslije potpisivanja protokola, slijedi proces rarifikacije, ali potreba da bude poznat jasan i nedvosmislen crnogorski stav da želimo da budemo članica Alijanse, što takođe može uticati na ratifikaciju. Shvatanje da je sve to "gotova stvar" i da u vezi članstva više nema potrebe da se radi je pogrešno, nepametno i opasno po crnogorske nacionalne i državne interese – stoji u saopštenju.
Očigledno je, kako nvode, da su snage koje se, na različite načine, a sa istim ciljem, protive našem ulasku u NATO, sve glasnije i agresivnije u svojim aktivnostima. Nepotrebno je reći s kojih strana imaju podršku za takvu akciju, i kad se radi o crkvenim organizacijama, ali i o inostranim faktorima.
- Ne postoji niti jedan razlog, a još manje opravdanje, da se Crna Gora odrekne NATO članstva ili da "odloži" to pitanje. Nova šestomjesečna Vlada, kakav god da bude njen sastav, ako i kada bude potpisan sporazum, nema mandat da odustane od NATO agende, niti da to pitanje gura "pod tepih" – navodi se u saopštenju.