Istraživači sa fakulteta u Tel Avivu u Izraelu su ispitivali djelove grnčarije, poznate kao "ostrake" među arheolozima, koje su pronađene u Tel Arad tvrđavi.
Na polomljenim djelovima ima više različitih rukopisa, i uglavnom su ispisana imena namirnica i neke vojne naredbe i pokliči. Upoređujući rukopise, istoričari su otkrili da je poruke ispisalo više ljudi iz različitih društvenih klasa.
Pronalazak ne poručuje samo da je pismenost tada bila široko rasprostranjena i da nije bila "luksuz" visokog društva, već i da je veliki dio Biblije mogao da se napiše mnogo ranije nego što se mislilo, upravo zbog raširene pismenosti.
Dugo se smatralo da je Stari zavjet najstariji dio Biblije. Međutim, naučnici su i dalje podijeljeni oko toga da li su Jevreji bili u stanju da napišu te djelove prije nego što je Jerusalim uništio Nabukodonosor, vavilonski kralj.
Sada, kada postoji dokaz o obrazovnom sistemu u okviru carstva, istraživači smatraju da je taj vremenski period izvor nastanka mnogih knjiga Starog zavjeta.
- Do sada su svi dokazi o tome kada je napisan Stari zavjet bili na osnovu samog teksta unutar njega, ali nije bilo tačne hronologije. U Aradu smo napokon dobili priliku da na empirijski način napadnemo pitanje kad je napisana Biblija - rekao je jedan od istraživača.
Independent