Riječ je većinom o pit bullovima, ali i japanskim Tosama, argentinskim Dogo argentino i brazilskim psima Fila Brasileiro. To su pasmine čije je držanje 1991. godine zabranjeno zakonom o opasnim pasminama.
Budući da je riječ o zdravim psima koji nisu nikoga napali, već su krivi jer je netko odlučio da izgledaju opasno, najveća britanska organizacija za zaštitu životinja RSPCA od vlade je zatražila izmjene postojećeg zakona o opasnim pasminama. Konkretno, traže da se procjena je li neki pas opasan ili ne utvrđuje na temelju njegovog ponašanja, a ne izgleda.
Samantha Gaines iz navedene organizacije smatra kako psima ne bi trebalo suditi zbog izgleda jer kako navodi "ne postoji nikakav pouzdan dokaz da je pit bull terijer agresivniji i opasniji od bilo koje druge pasmine koja nije zabranjena".
Da je u pravu pokazuju i statistike koje kažu da je uprkos zabranama i rigoroznom sprovođenju zakona o opasnim pasminama broj napada u stalnom porastu.
A u jednom od najgorih napada, tokom kojeg je smrtno stradala tri nedjelje stara beba kriva nije bila niti jedna od zabranjenih pasmina, već obiteljski pas čije držanje nije zakonom zabranjeno.
Index.hr