Kultura

A TEMPO: Klasika kao zabava, interpretacija kao atrakcija

Svi već imamo dosta konertnog iskustava - i sa Sudarom, i pojedinačno - tako da ga svako u grupu donosi svoju ideju, pa gledamo kako ćemo iz toga najbolje reprezentovati nas i naš stil, koji je zabavan i atraktivan, jer volimo puno svjetala, dobre ritmove i melodije. Sve smo to upakovali u jedan "proizvod" koji želimo da lansiramo, kaže Filip Merčep, jedan od članova hrvatske grupe Sudar Percussion, koja je sinoć nastupila na XV A tempu.
A TEMPO: Klasika kao zabava, interpretacija kao atrakcija
Portal AnalitikaIzvor

Sedmočlani ansambl, iako relativno nepoznat crnogorskoj publici, napravio je jednoipočasnovi koncert za pamćenje repertoarom koji je varirao od autorskih kompozicija sa balkanskim temama, preko savremenih djela i obrade klasika, do potpurija filmskih i tema Žan-Mišela Žara.

- Sastav najvećim dijelom čine perkusionisti koji su uglavnom diplomirali na zagrebačkoj Muzičkoj akademiji - Filip Merčep, Nicolas (Nikola) Sinković, Gregor Hrovat i moja malenkost, a Stanislav Muškinja je na bubnjevima, ali svi sviraju sve udaraljke. Osim, naravno, Roberta Batelića koji je pijanista i Gorana Klisurića na basu i tamburi - kazao je Goran Gorše, "frontmen" ovog nesvakidašnjeg sastava iz Samobora.

Kako su ispričali, okupili su prije mnogo godina, i to tako što su svi bili učenici Goršea, koji im je tada predavao u nižoj muzičkoj školi. Merčep se dalje prisjeća kako su svi kao mali željeli da sviraju "najcool" instrument - bubnjeve.

- Konkretno, kada sam stigao u muzičku školu, i ja sam isto to želio. A onda sam vidio i marimbu, i ksilofon, i vibrafon... I to me više privuklo - ta melodijska priča, a ne ritmička. Sve ovo započeli smo kao kamerni sastav, pa smo kasnije odlučili da držimo koncerte sa filmskim miksevima, a za nastup smo na video-zidu imali projekcije inserata iz filmova čiju muziku smo sviraili. Sve je to bilo vrlo zabavno. Danas, u ansamblu, svi sve sviramo i moramo to da znamo, jer je to dio našeg posla. Na akademiji smo svirali sve ove instrumente, spektar je veoma širok i možete svirati što god hoćete - dodaje on.

1804sudar2Gorše je, svakako, svjestan koliko je Sudar Percussion jedinstven, a koliko da je doživljaj sa njihovog koncerta neponovljiv, uvjerila se i publika sinoćnjeg koncerta u Velikoj sali Crnogorskog narodnog pozorišta.

- Naša misao vodilja je ta da je privilegija svirati u ovakvom ansamblu, jer drugi u ovakvom sastavu ne postoji u Evropi. Zato je to originalan zvuk. Mi sve to njegujemo konstantnim radom, probama, koncertima, snimanjima novih projekata, albuma, video-spotova... I, da, radimo neke "pomaknute" stvari, koje su ljudima dopadljiva već na prvo slušanje - precizira jedan od naših sagovornika.

Kako nam je rekao Nikola Sinković, aranžer obrada kompozicija Žan-Mišel Žara, improvizacija je sastavni dio njihovog nastupa, kao što je i raznovrsnost u žanrovima i, prije svega, to što vole svoj posao - da sviraju.

- Prvi dio koji smo svirali bio iz vremena kada smo sarađivali sa Mateom Meštrovićem, sa albuma "Eat Suite" koji je on napisao i zajedno smo ga snimili. Drugi dio je bio Žan Mišel Žar - jedan novi program u koji smo ubacili elektronske instrumente i zvukove. Na tome još radimo, ali uskro ćemo snimiti video, a možda i CD. Treći dio bio je filmska muzika - naš najstariji program koji smo svirali kada smo tek počinjali i to je miks svega i svačega - navodi Sinković.

1804sudar3I, zaista, daroviti mladići uspjeli su iz svog atraktivnog nastupa publici prenesu sav svoj užitak boravka na sceni i izvođenja, recimo, jednog Mocartovog "Turskog marša" koji "malo šepa", dobro poznatih muzičkih tema iz "Policajca sa Beverli Hilsa", "Otpisanih" i "Rokija" ili "Mosta na rijeci Kvaj", "Nemoguće misije", "Petparačkih priča", filmova o Džejmsu Bondu, pa čak i Karlosa Santane. I sve u njihovom izvođenju funkcioniše savršeno, kao da tim bezbroj profesionalaca pažljivo bira sve što je neophodno za njihov nastup. No, stvarnost je sasvim drugačija - za sve je zaslužna ta mala grupa talentovanih muzičara.

- Za kompozicije koje izvodimo uglavnom dobijemo note, ali na kraju sve sami aranžiramo i izradimo kroz probe. Kao što ste vidjeli, većinu sviramo napamet. Pultovi i note nam trebaju samo za one stvari koje su "friške". I improvizacije uvijek ima - najviše ih ima Stanislav Muškinja na bubnjevima, ali i mi ostali ponekad - skromno dodaje Sinković.

Gorše za Portal Analitika najavljuje ljetnju turneju koju će početi10. jula u Zagrebu, a završiti 23. jula u Ohridu.

- Biće dosta koncerata po Hrvatskoj, Sloveniji, Srbiji, a Makedonija je posljednja. Prije toga, tokom maja i juna, imaćemo nekoliko koncerata dogovorenih u Zagrebu i okolini, neke festivale. A krajem avgusta i početkom septembra snimaćemo video-spot za novu obradu Žan Mišel Žara. Da, on je upućen u ono što radimo i jedva čeka da mu pošaljemo video-spot.

A na pitanje kada ih crnogorska publika ponovo može očekivati, odgovaraju praktično u jedan glas: "Nadamo se što prije!".

1804kvartetPosjetioce XV A tempa sjutra očekuju dva programa - promocija i koncert, oba u čast proslave desetogodišnjice obnavljanja crnogorske nezavisnosti. Muzički centar Crne Gore promovisaće u Pres sali CNP-a od 19 časova svoja nova izdanja. Riječ je o djelima crnogorskih autorki "Pozni gudački kvarteti Ludviga van Betovena" Ane Perunović Ražnatović, "Filmska muzika Borislava Tamindžića" Jelene Jovanović Nikolić i "Ogledi o muzičkoj harmoniji" Vanje Vukčević, a tom prilikom govoriće još prof. dr Sonja Marinković i prof. dr Vesna Mikić.

Quartetto Montenegro nastupiće na Velikoj sceni nacionalnog teatra od 20 časova i biće to njihovo prvo predstavljanje pred podgoričkom publikom. Na repertoaru su odabrani stavovi iz gudačkih kvarteta Franca Šuberta, Franca Jozefa Hajdna, Filipa Glasa, Aleksandra Borodina, Dmitrija Šostakoviča, kao i novo djelo Tanatos koje je crnogorska kompozitorks Nine Perović posvetila ovom ansamblu. Kvartet čine članovi CSO: koncertmajstor Marko Radonić, vođa drugih violina Katarina Pavlović, prvi violista Uroš Lapčević i violončelista Dmitrij Prokofjev.

Marko Radonić je osnovne i magistarske studije završio u Beču na Univerzitetu za muziku i lijepe umjetnosti. Koncertmajstor je Filharmonije mladih iz Beča i gudačkog orkestra Sinfonietta dell' Arte. Poslednjih sedam godina je vođa bečkog gudačkog kvarteta Alliance.

Katarina Pavlović završila je Fakultet muzičke umjetnosti u Beogradu i magistrirala na Akademiji umjetnosti u Novom Sadu. Stalni je član Gudača Svetog Đorđa, koncertmajstor Simfonijskog orkestra jugoistočne Evrope i vođa drugih violina u Orkestru bez granica.

Uroš Lapčević završio je studije na Muzičkoj akademiji na Cetinju. Svirao je u orkestru "Stanislav Binički", Simfonijskom orkestru RTS-a. Nastupa kao vođa viola u okviru festivala klasične muzike i opere Operosa.

Dmitrij Prokofjev završio je osnovne i postdiplomske na Moskovskom državnom konzervatorijumu "Čajkovski" u Moskvi. Od 2000. godine je solista državnog kamernog orkestra Moskovski virtuozi, a od 2008. godine predaje violončelo na istom Moskovskom državnom konzervatorijumu "Čajkovski".

K.J.

Foto: MCCG/Danilo Papić

Portal Analitika