Društvo

Predstavljanje edicije “Tito i drugovi” u petak u Gradskoj knjižari

U petak, 22. aprila u Gradskoj knjižari na Trgu Republike biće predstavljena edicija “Tito i drugovi” slovenačkog istoričara i publiciste Jože Pirjeveca.
Predstavljanje edicije “Tito i drugovi” u petak u Gradskoj knjižari
Portal AnalitikaIzvor

Edicija, koju čine  tri knjige, zajednički je projekat izdavača Nova Pobjeda, Portala Analitika, Nove knjige i Universal Capital banke.

Promociji će osim autora, prisustvovati hrvatski istoričar Tvrtko Jakovina - autor predgovora za crnogorsko izdanje i crnogorski istoričar dr Živko Andrijašević.

U ovoj izuzetnoj analizi uglednog istoričara Joža Pirjeveca se neke od činjenica u javnost iznose prvi put, sakupljene su iz arhiva iz cijeloga svijeta - opsežno, iz velikog broja izvora.

Tito i drugovi nije tek jedna od mnoštva knjiga o Titu, nego novo prikazivanje Titovog  lika, i grupnog portreta političke elite koja je djelovala uz njega.

Knjiga osvjetljava borbu za vlast i o tome kako su se drugovi pretvarali u neprijatelje, a takođe i  ulogu koju su u njegovom životu imale žene, u prvom redu Jovanka Broz.

Prva knjiga će biti u prodaji od 22. aprila, druga od 4.maja, a treća od 17.maja.

Zahvaljujući podršci partnera u mogućnosti smo da ovu ediciju ponudimo kupcima po veoma povoljnim cijenama -  4,99 € po knjizi.

Crnogorsko izdanje je dopunom dizajna,  prilagođeno temama koje knjige osvjetljavaju.

O knjizi iz pera Latinke Perović, za predgovor izdanja u Srbiji:

„U Jugoslaviji i u svetu napisano je više stotina knjiga o Titu. Pirjevčevo delo Tito i drugovi nije samo još jedna knjiga o Titu: to je do sada najkompletnija studija o njemu, uporediva sa velikim istorijskim biografijama vođa ruske revolucije Isaka Dojčera. Takvom je čine izvori na kojima se temelji, pomna rekonstrukcija vremena i prostora koji su bili dati Titu, odnosno jugoslovenskoj komunističkoj eliti; analiza Titove ličnosti, kao ključne ličnosti revolucije, njena idejna i psihološka struktura. [...]

 Tito je bio i ključni činilac idejne kohezije, garant onih granica do kojih je stigla revolucija. Na tim granicama je stajala stara garda. Istorijska četvorka se krunila, ali niko, uključujući i Đilasa, nije ponudio alternativu. Uključujući i mladu gardu, kako Prijevec naziva nosioce reformatorskih tendencija u Sloveniji, Hrvatskoj i Srbiji početkom sedamdesetih godina prošloga veka. Pirjevčeva studija daje odgovor na pitanje zašto je to tako.“

Portal Analitika