Peking je rasporedio 2.000 vojnika na granici, navodi se u saopštenju informativnog centra za ljudska prava i demokratiju, nevladine organizacije sa sjedištem u Hongkongu.
Prema saopštenju, kineski vojnici imaju zadatak da mjere radioaktivnu emisiju u slučaju da Sjeverna Koreja izvede nuklearnu probu.
Ovo nije prvi put da Kina raspoređuje trupe duž granice sa Sjevernom Korejom. U januaru, nakon što je Sjeverna Koreja objavila da je „uspješno“ testirala hidrogensku bombu, Kina je poslala 3.000 vojnika na granicu. Takođe, krajem 2013. godine, Kina je takođe rasporedila trupe.
Pored osmatranja, ostaje da se vidi šta Peking dobija od slanja trupa. Odnosi među dugogodišnjim saveznicima postali su zategnuti 2012. godine, kada je Kim Džong Un preuzeo vlast. Režim Pjongjanga je nastavio da izvodi nuklearne probe i testiranje mogućnosti balističkih raketa, uprkos ponovljenim upozorenjima iz Pekinga.
Režim Sjeverne Koreje je u više navrata tvrdio u posljednjih nekoliko mjeseci da je ugrožen od strane SAD i Južne Koreje.
U februaru, SAD i Južna Koreja počele su zajedničke vojne vježbe osmišljene kao simulacija sveobuhvatne invazije na Sjevernu Koreju. Osim toga, SAD je poslao B-2 i B-52 nuklearne bombardere u okolna područja.
U odgovorima na takve poteze, Sjeverna Koreja sprovela nekoliko balističko raketnih proba i tvrdila da su njihovi naučnici uspješno usavršili minijaturnu nuklearnu bojevu glavu — kao korak ka sprovođenju nuklearnog napada na njihove južnokorejske susjede.
Izvor: b92.net