Naučnici vjeruju da su otkrili kako funkcioniše unutrašnji kompas kraljevskog leptira odnosno kako se prostorno orijentišu tokom migracije svake jeseni i lete baš u smjeru jugozapada. Naime, nikada nije bilo objašnjeno kako mozak leptira prima i obrađuje informaciju o lokaciji, odnosno kako zna gdje treba da leti, piše Telegraf.
Svake godine kraljevski leptiri lete hiljadama kilometara sa sjevera američkog kontinenta, iz Kanade u toplije krajeve Meksika. Riječ je o zaista posebnoj vrsti ovih prekrasnih insekata - u jednoj godini žive čak četiri generacije monarha, a najduže živi upravo ona koja učestvuje u seobi koja počinje u ranu jesen.
"Kompas leptira daje dvije informacije - koje je doba dana i koja je pozicija sunca - kako bi znali gdje je jug. Željeli smo da saznamo kako kraljevski leptir obrađuje ove dvije različite informacije i svake jeseni leti na jugozapad", rekla je Eli Šlizermanof, autor istraživanja.
Monarsi koriste svoje velike oči kako bi videli poziciju Sunca, ali to im nije dovoljno da bi odredili smjer kojim treba da lete, treba im i informacija o tome koje je doba dana. Kao i sva druga bića, naime, imaju svoj unutrašnji sat koji se nalazi u pipcima, a koji određuje fiziološke potrebe i ponašanje u određeno doba dana.
Kraljevski leptir ima i jedinstven mehanizam - tačku razdvajanja koja kontroliše treba li da krene lijevo ili desno kako bi uhvatio smjer jugozapada. Kako se mijenja doba dana, tako se mijenja i pozicija te tačke u vidnom polju leptira. Ovi leptiri nikad ne prelaze tačku razdvajanja, zbog čega ne pronalaze ni prečicu kako bi došli do cilja, a i ako slučajno skrenu sa puta, povratak na rutu je spor i dugotrajan.
N1info.com