Najveća sala nacionalnog teatra bila je premala da primi sve one koji su željeli da čuju prvo izvođenje Devete simfonije Ludviga van Betovena u Crnoj Gori. I imali su što da čuju, jer je CSO sa gostima na najbolji način zatvorio festival. S druge strane, interesovanje za ovaj koncert na neki način objedinilo je publiku koja je pratila prethodnih devet stilski i izvođački vrlo različitih koncerata.
- U lancu institucija koje utiči na razvoj muzičke kulture svako treba da radi svoj posao. I upravo je muzika razlog zašto smo osnovani. Naši ansambli - Crnogorski simfonijski orkestar i Crnogorski horski ansambl - ponijeli su najveći teret večerašnjeg koncerta. Uistinu, uz soliste sa strane, ali to je normalno u čitavom svijetu i, po meni, najveća je korist od ove premijere. Interesovanje za Betovena je sigurno pobuđeno među publikom. Uz to, svi misle da je Betovenova Deveta nešto što pripada drugima, ali smo večeras pokazali da je sada i naša - dodao je sagovornik Portala Analitika.
Četvoro solista predvodio je jedan od najpoznatijih operskih izvođača regiona, bas Ivica Šarić iz sarajevske Opere, kome ovo nije prvi put da interpretira jedno od najznačajnijih vokalno-instrumentalnih djela klasičnog repartoara.
- Deveta Betovenova je uvijek praznik i drago mi je da sam i Podgoricu prodružio gradovima gdje sam je pjevao. Naravno, rado se sjećam lijepih nastupa u Crnoj Gori, kao i nezaboravne "Balkanske carice" o kojoj se i danas priča, ali Betovenovo djelo je posebno. Podgorica je lijepo mjesto za koncerte, publika je uvijek divna, ali posebno treba čestitati MCCG. Jedva čekam da naprave dvoranu; znam da izgleda fantastično i siguran sam da će i izvođači i publika u njoj uživati - istakao je on, podsjećajući da je loša akustika jedan od glavnih razloga zbog kojih je muzičarima teško da nastupe na sceni CNP-a.
Mladog hrvatskog tenora Domagoja Dorotića prvi put smo čuli u Podgorici na početku aktuelnne sezone, na večeri arija koja je priređena u oktobru u CNP-u.
- Betoven je uvijek izazov, a doći u Crnu Goru i pjevati Devetu simfoniju je izuzetna čast. Nadam se da i je publika uživavala, a meni je posebna čast bila i to što sam pjevao sa Šarićem, koji ima ogromno iskustvo... Uvijek je gušt nastupati u Podgorici. Ali i za publiku, i izvođače biće mnogo ljepše kada se muzika bude začula sa scene koja je adekvatna - priružuje se on željama za što prije otvaranje objekta u kome će svoje mjesto naći MCCG.

- Iako kvalitet solista nema veliku ulogu u izvođenju Devete simfonije, dionice su veoma zahtjevne. Posebno mi je drago što sam pjevala pred publikom, pred kojom nisam nastupila, koliko se sjećam, od početka studija na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu - prije više od deset godina - kazala je naša sagovornica.
Još jedna solistkinja iz Beograda, Snežana Savičić Sekulić s posebnim emocijama prisjeća se kako prvog tako i pretposljednjeg nastupa na sceni CNP-a, te dodaje da je "svaki bio specijalan".
- Svaki nastup ovdje nosi posebnu draž, jer se osjećam kao "domaća". Prvi put to je bilo 2001, a prije ovog - onaj od prije tri godine, kada sam pjevala u sedmom mjesecu trudnoće i pamtiću ga najduže. Drago mi je što sam se vratila na ovu scenu učestvujući u izvođenju ovog grandioznog djela, koje je san svakog soliste. Jeste bilo zahtjevno i teško, ali je zato adrenalin božanstven, pa kad se koncert završi svi osjećaju veliko zadovoljstvo - rekla je ona za Portal Analitika.
Dodaje kako je saradnja sa kolegama, dirigentom CSO Grigorijem Kraskom i horom bila izuzetna.
- Moram da pohvalim orkestar, koji je na veoma visokom nivou. Primjećujem pri svakom dolasku da mnogo napreduje. To su sada zreli, stasali umjetnici, koji imaju mnogo koncerata iza sebe, imaju iskustvo koje je u muzici, pored obrazovanja, neophodno da nekoga učini zrelim umjetnikom. Što više nastupate, to ste bolji - zaključuje Savičić Sekulić.

- Iskreno, vidjeli ste da su i publika i izvođači ovdje bili zatisnuti, što veoma odmaže - naročito kad su ovakva djela u pitanju. No imam na osnovu čega da gradimo festival i u narednom periodu, pa računam da je ovogodišnji A tempo ispunio očekivanja - rekao je on te dodao kako će saradnja sa CNP-om zavisiti od koncepcije narednog izdanja.
- Do sada MCCG nije imao bazični prostor, pa nam je ovo pozorište bila glavna adresa. To će djelimično ostati i iduće godine, ali ćemo postati gradski festival - festival svih koji žive u Podgorici. Pošto je A tempo konačno "u svom gradu", mislim da će nas biti u što više prostora širom Podgorice. Nema ih mnogo, ali naredne godine pokušaćemo da ih iskoristimo što više. Bili ste svjedoci odličnog koncerta u Kapital plazi i mislim da je to na primjer prostora koji ćemo u buduće koristiti - potcrtao je Mirković.
Za MCCG pauze, praktično, nema. Sezona zvanično traje do juna, a bio je najavljen i nastup CSO na otvorenom.
- Došlo je do izmjena, jer smo nastup u otvorenom zamijenili sa za nama veoma izazovan nastup 11. maja na "Kolarcu" u Beogradu. To je naš prvi koncert pred beogradskom publikom nakon pet godina, što je veoma važan test. Zato će koncert na otvorem, planiran za jun, biti pomjeren najvjerovatnije za septembar. Ipak, publika može da nas očekuje na otvorenom - 21. maja kada ćemo nastupiti u okviru proslave deset godina od obnove nezavisnosti - najavio je Mirković.
Pa, iako smo već više puta najavljivali mogući završetak jedne od najsavremenijih muzičkih dvorana regiona - budućeg doma MCCG - ovog puta možemo prvi put sa sigurnošću reći da će naredni A tempo svoje učesnike ugostiti u novom prostoru. Da li će tako biti i sa početkom naredne koncertne sezone CSO, ostaje da se vidi.
K.J.
Foto: MCCG/Duško Miljanić