On je naglasio da je cilj njegove posjete upoznavanje sa crnogorskim integracionim procesima, u cilju još intenzivnijeg i aktivnijeg doprinosa Velike Britanije izgradnji i jačanju ukupnih kapaciteta naše države ka punopravnom članstvu u NATO i u EU.
Gur je istakao da su reforme koje je Crna Gora ostvarila na svom putu evroatlantskih integracija nesumnjivo doprinijele regionalnoj stabilnosti koja, kako je ukazao, značajno utiče na ukupnu evropsku stabilnost.
Šarkić je izrazio zadovoljstvo saradnjom dvije zemlje, kao i podrškom koju Velika Britanija pruža Crnoj Gori na putu evroatlantskih integracija. On je istakao da je Crna Gora prošla veoma intenzivan period implementacije reformi ukupnog sistema odbrane koje su, kako je dodao, doprinijele kvalitativnim promjenama i u ostalim segmentima društva.
Na sastanku je zaključeno da bilateralnu saradnju Velike Britanije i Crne Gore treba podići na još viši nivo, budući da se ta saradnja, kako su naglasili Šarkić i Gur, pokazala veoma značajnom u dosadašnjem procesu crnogorskih evroatlantskih integracija.
Dvojica sagovornika istakli su važnost aktuelnih zajedničkih projekata ministarstava odbrane dvije zemlje. Posebno je bilo riječi o projektu za uništavanje viškova municije u Crnoj Gori, zbog kojeg je Alijansa formirala Povjerilački fond (NATO Trust Fund), a u kojem je glavna zemlja kontributor Velika Britanija. Razgovarano je i o PELT projektu (Peacekeeping English language Training), programu usavršavanja engleskog jezika predstavnika crnogorskog Ministarstva odbrane i pripadnika Vojske Crne Gore, kao i o posebno intenzivnoj saradnji na jačanju kapaciteta MOD-a u sektoru odnosa sa javnošću.
Sastanku su prisustvovali Jan Viting (Ian Whitting), ambasador Velike Britanije u Podgorici i pukovnik Simon Ficdžibon (Simon Fitzgibbon), vojni ataše u britanskoj ambasadi u Beogradu.