U prisustvu tek malog broja zvanica, ali brojnih stranih stručnjaka i učesnika ove najpoznatije smotre savremene arhitekture, te novinara iz zemlje i inostranstva, Gvozdenović je podsjetio da postavku čine četiri koliko različite, toliko i slične vizije, ali bez namjere da se od predloženih odabere najbolja. Cilj je da se čuju mišljenja o svakoj od njih, te podstaknu nove ideje. Ministar je saglasan sa stavom da Solana "ne smije biti prost objekat konzervacije", te da ona simbolizuje "jedno od onih važnih raskršća koja nemaju putokaze".
- Kao što ovdje u Veneciji tretiramo Solanu, tako ćemo u svim prilikama javno testirati sve naše inicijative i podizati motivaciju stručne i laičke javnosti za traženje pravih odgovora na ključna pitanja crnogorskih prostornih i drugih vrijednosti. Nećemo se libiti da čujemo one koji znaju, pa i one koji drugačije misle ili koji u ovakvim diskursima pronalaze neke „druge teme“. Za savremenu Crnu Goru neodlučnost može biti najveća opasnost. Problem ne nestaje ako zažmurimo. Strah od odluke, uostalom kao i udobnost nečinjenja, donose poraze čak i onda kada bismo mogli napraviti uspjeh, ako bismo pokušali. Istina, sve što učinimo, samo je kap u moru onih vrijednosti koje smo zatekli, ali se to čitavo more, od takvih kapi sastoji. Znanje smanjuje neodlučnost i strah. Zato je Crna Gora odlučna da čuje i uči i da joj kapije budu uvijek otvorene. Jednu od tih kapija otvaramo danas - zaključio je Gvozdenović u svom obraćanju.
U malenoj palati Malipjero koja tokom polugodišnjih bijenala u Veneciji - kako arhitektonskog, tako i umjetničkog - predstavlja dom za crnogorski paviljon, oko 200 posjetilaca je prisustvovalo samom činu otvaranja.

- Zaštita i konzervacija jesu ključne riječi za ulcinjsku Solanu, ali ovo što predstavljamo je mnogo više. Postavka pokazuje da četiri rješenja koja se oslanjaju na različite osnove. To su tijesna saradnja arhitekata i ekologa, zaštićene i izgrađene zone, valorizacija prema strogim principima očuvanja životne sredine, te rješenje iz Crne Gore koje smo dobili na osnovu konkursa, a na neki način objedinjuje ova tri rješenja stranih studija - navela je ona.
Vučinić je takođe podsjetila da je svoje rješenje na konkurs poslalo multidisciplinarnih 17 timova koje je činilo više od 60 učesnika. Mnogi od njih juče su imali priliku da prisustvuju otvaranju paviljona upravo zahvaljujući Ministarstvu održivog razvoja i turizma koje je obezbijedilo čarter let.

- Sjutra ćemo ukratko objasniti detalje svakog od projekta, a od učesnika očekujemo povratne informacije o mogućnostima njihove realizacije. Uz te odgovore, biće u prilici da na najvećem skupu "Debata" ("The Debate") koji će biti priređen u okviru ovogodišnjeg KotorArt Kotor APSS-a od 20. do 24. jula u Kotoru, predstavimo sve dosadašnje rezultate. Bijenale nam je bilo samo "izgovor" da pokrenemo rješavanje problema i damo moguća konkretna rješenja za ulcinjsku Solanu. Ovakav proces se u Roterdamu primjenjuje odavno, još od 1980-tih godina, i sada ulazi u završnu fazu. To znači da će i razvoj ovogo "Projekta Solana Ulcinj" trajati veoma dugo, jer rezultati se ne mogu dobiti preko noći - istakao je Locma za Portal Analitika.
On je to posebno naglasio u svjetlu svih aktivnosti do sada sprovedenih u saradnji sa vladinim instutucijama, nevladinim organizacijama i predstavnicima stranih zemalja u Crnoj Gori, te prepreka na koje su tom prilikom nailazili.

- Svi mogu da budu turisti, ne samo ljudi. U budućnosti ovih 500 vrsta treba da se pretvori u više, a ne u manje. Dolaskom tih raznovrsnih turista, broj vrsta se može povećati i na hiljadu, i time bi smo dobili - hiperdiverzitet, koji bi donio koristi ne samo za različite vrste koje ovdje dolaze, već i za samu Solanu. Veći broj vrsta na ovom području znači ne samo veću korist za biodiverzitet, već i ekonomsku korist - jer će više turista dolaziti u obilazak. Na taj način idemo korak dalje od same zaštite Solane - pretvaramo je u solanu sa najvećim biodiverzitetom na svijetu. Njena posjećenost će tada biti veća ne zahvaljujući izgradnji brojnih hotela, već samo dolaskom turista koji žele da vide ovaj jedinstveni predio - pojasnio je Plejster.

- Zahvaljujući njihovim satelitima, imamo različite uglove i različite načine skeniranja Solane, ne samo njene površine, već i svega što se na njemu razvija. Sada dalje otkrivamo mogućnosti cijelog podneblja kroz označavanje svih vrsta i njihove naseljenosti, od životinja do zelenila. Na osnovu toga bićemo u prilici da damo pregled situacije na terenu, te rješenja u vidu objekata koji ne bi narušavali ovo osjetljivo okruženje - dodala je naša sagovornica.

- Želja nam je da damo moguće rješenje tako što ćemo privući pažnju projektnom animacijom, i pokazati kako infrastruktura i priroda mogu jedno da funkcionišu. Skenirali smo svaki postojeći objekat u Solani na isti način, bez obzira da li su prirodni ili izgrađeni. Jer, za Solanu je bitan krajnji rezultat - kombinacija tih prirodnih i izgrađenih elemenata. Naš prijedlog je zato pravljenje Muzeja savremene umjetnosti i prirode, jer priroda isto ima svoju savremenost, pošto se - poput umjetničkih pravaca - i dalje mijenja. Ovaj muzej bio bi drugačiji ne samo po arhitektonskom rješenju kojom bi privlačio pažnju posjetilaca, već i po postavci koja bi predstavljala umetnost i prirodu koja sada tamo postoji - pojasnila nam je Katrin Aste iz LAAC studija.

- Ne dajemo arhitektonsko rješenje kroz neke nove strukture ili forme, već naš projekat predstavlja zapisivanje na zadatu temu koja treba da izbalansira finansijsku održivost i upravljanje zaštićenim područjem Solane. Ljepota leži u tome da rješenje ne bude naš projekat, već da "Okidač" bude samo pokretač cijelog sistema, da Solana oživi kao što je to nekad bio slučaj. Dovoljno je da se realizuje tek dva ili pet odsto ovoga projekta, i da se na taj način nešto pokrene. A koje su njegove granice, u ovom trenutku ni mi ne znamo. Željeli smo da naša postavka u okviru paviljona bude rječita bez mnogo riječi, ali ne banalna, da oni koji ne znaju Solanu upoznaju sve ono što ih tamo očekuje: svjetlost, so, vjetar i proces kroz koji sve nastaje, kako bi se ponovo pokrenula proizvodnja soli - jedna od rijetkih čistih i održivih industrija na svijetu - pojasnio je Stijepčević.
Crnogorski paviljon sa četiri projekta - rješenja za ulcinjsku Solanu - otvoren je za posjetioce do 27. novembra.
K.J.
Foto: Project Solana Ulcinj/Luka Bošković