"La Fura dels Baus" je kompanija u stalnom procesu evolucije od svog osnivanja 1979. godine, težeći novim izazovima u oblasti pozorišne umetnosti. Kako se navodi u biografiji ove kompanije, njihovi programi i akcije izazvale su reakcije kako kritike, tako i međunarodne javnosti. Hiljade fanova širom svijeta smatra kultnom njihovo ostvarenje "Accions" iz 1983. godine. Vremenom su stvorili sopstvenu osnovu kolektivnog stvaranja, jezik, stil i estetiku. Prvo su se bavili uličnim teatrom, koji su pozorišnim konceptom pretvorili u spektakl kombinujući sve vrste scenskih resursa. Najznačajniji doprinos je u njihovoj interakciji sa prostorom, prilagođavajući scenski nastup elementima izgrađenog prostora. Fuzijom tehnike i discipline je nastao je furana jezik kojim danas stvaraju i druge pozorišne trupe. Nakon "Accions", na furana jeziku nastali su performansi "SUZ/O/SUZ" (1985), "Tier Sun" (1988), "Imenica" (1990), "MTM" (1994), "Manes" (1996), "OBS" (2000), "Matria 1 - Tetralogi amfibijski - Stvaranje" (2004), "OBIT" (2004), "Imperium" (2008). Za svoje promotivne aktivnosti angažovale su ih svjetski napoznatije kompanije, kao što su Pepsi, Mercedes Benz, Peugeot, Volksvagen, Swatch, Airtel, Microsoft, Absolut Vodka, Columbia Pictures, Warner Bros, Luka Barselona, Telecom Italia i Sun Microsistems. Kompanija je osmislila i novi oblik scenskih efekata za operska djela, za djela "Atlantida" Manuela de Falje, "Mučeništvo Svetog Sebastijana" Kloda Debisija, "Faust" i "Fantastična simfonija" Ektora Berlioza, "Don Kihot" Hozea Luisa Turina, "Magična frula" Volfganga Amadeusa Mocarta, "Turandot" Đakoma Pučinija. "Naumon" je najhrabriji projekat kompanije, kojim su obilježili 25 godina postojanja, te s njime započeli svoje putovanje kroz Mediteran.
Masterklas o režiji, glumi, pisanju poznatog slovenačkog reditelja Dijega de Bree, u okviru
otvorenog procesa rada na hibridnim dramama Jovane Bojović i Đan Marije Ćerva "Slobodno vrijeme ili tamno je svijetlo" biće održan pred publikom i studentima u cetinjskom pozorištu od 19 časova.
- Osnovni koncept za "igranje" je u radnom procesu, u okviru radionica koje počivaju na ideji o "kulturnom prevođenju" u pozorištu u Evropi. Projekat će funkcionisati kao niz sastanaka koji će spojiti pozorišna iskustva i dramaturšku praksu Mediterana i sjeverne Evrope. Partneri će raditi na stvaranju tri hibridne drame sa dramaturzima iz Italije, Norveške i sa prostora bivše Jugoslavije. Kada rad na tim hibridnim dramama bude gotov, tražiće da dramaturzi, glumci i reditelji eksperimentišu u određenim fazama tokom procesa izvođenja radionica. Rediteljski posao biće organizovan tako da će drame dramaturga Đan Marija Ćerva, Dejana Dukovskog i Jona Jaspera Halea biti na raspolaganju za radionice. Njih će adaptirati dramaturzi Joel Anastasi, Jovana Bojović i Demijan Vitanca. Kada sve tri hibridne drame budu gotove, svaka će biti urađena na tri različita jezika. Tokom završne faza projekta, u Italiji će biti priređena javna čitanja pred publikom u kojoj će biti profesionalaci i koji će dati svoje komentare - navode iz "Zetskog doma".
K.J.
Foto: vimeocdn.com