- Kreiranjem reformske politike u turizmu javilo se veliko interesovanje i pozitivan odziv investitora kako na primorju, tako i na sjeveru Crne Gore. To se najbolje vidi po podatku da se broj izdatih građevinskih dozvola za izgradnju hotela kategorije četiri i pet zvjezdica, koji su inače zakonom prepoznati i kao državni objekti od opšteg interesa, uvođenjem podsticajnih mjera, za samo godinu dana uvećao za 140 odsto. Ono što nas posebno raduje je činjenica da su se i domaći investitori aktivirali, i da sve česće imamo inicijative preduzetnika za razvoj hotelijerstva, sa željom da kreiraju svoj upečatljiv brend, a pojedinci čak razmišljaju o širenju posla i formiraju lanca hotela. Takvih inicijativa imamo i na sjeveru Crne Gore. Uglavnom se radi o malim hotelima sa četiri i pet zvjezdica do 25 smještajnih jedinica, ali sa kvalitetnom i luksuznom ponudom sadržaja. Interesovanje nije samo za Žabljak i Kolašin koji su, zbog aktivnih ski centara, prepoznate kao glavna ponuda u turizmu na sjeveru Crne Gore, već se inicijative šire i na Berane, Mojkovac, Bijelo Polje, Rožaje i Plav. Samim tim očekujemo da ćemo u narednom vremenskom periodu imati izbalansiranu ponudu na regionalnom nivou.
Brajović dodaje da su u prethodnom periodu brojni hoteli na sjeveru privatizovani, te da resor na čijem je čelu sada prati realizaciju ugovornih obaveza. U okviru podsticanja razvoja turističke privrede na sjeveru, radi se i na aktiviranju hotelskih kapaciteta koji već dugi niz godina nijesu u funkciji.
- S obzirom na to da se uglavnom radi o starim hotelima, razmišljamo i u pravcu dodatne državne podrške kroz ulaganja u njihovu rekonstrukciju. Međutim, o ovome će biti više riječi kada uradimo sve potrebne analize. Takođe, važno je napomenuti da je urađen projekat za hotel "Berane", za jedan hotel u Mojkovcu, te da je kroz stečajni postupak prodat hotel "Onogošt" u Nikšiću za koji novi vlasnici imaju u planu rekonstrukciju i podizanje na kategoriju četiri zvjezdice. Iako Nikšić u regionalnom smislu pripada centralnom dijelu Crne Gore, u cilju aktiviranja postojećih hotela koj i su van funkcije za nas predstavlja važnu kariku u formiranju regionalno izbalansiranog turističkog proizvoda Crne Gore. U toku je i prodaja hotela "Durmitor" pa, uz usvajanje planskih pretpostavki za njegovu rekonstrukciju, očekujemo stavljanje u funkciju jednog od najstarijih hotela izgrađenih na sjeveru Crne Gore, koji datira iz 1939. godine.
Brajović priznaje da je Crna Gora nekonkurentna u poređenju sa zemljama Mediterana, jer rok povraćaja investicije u hotel visoke kategorije iznosi 20 godina. Uz to, u zemlji trenutno postoji čak 20 hotela koji su van funkcije.
- Pripremili smo niz novih rješenja koja treba da dovedu do smanjenja roka na konkurentnih 12 godina i stvore uslove kako za vraćanje u funkciju neaktivnih, tako i izgradnju novih hotelskih kapaciteta. U toku je priprema zakonskih i podzakonskih akata kojima će se omogućiti implementacija predloženih mjera. Imajući u vidu tu činjenicu, a na osnovu urađenih analiza, realna su očekivanja da će do 2022. godine započeti izgradnja 76 hotela sa 8.210 smještajnih jedinica - zaključila je ona.
Izvor: CdM