Što su sve orkestar i publika dobili, saznali smo tek na kraju, kada je došlo vrijeme da čujemo solistički nastup Prokofjeva sa CSO.
- Četvrta Bramsova simfonija i koncert Šumana u izvođenju našeg violončeliste Dmitrija Prokofjeva bila je pravi završetak veoma uspješne sezone u svakom pogledu - i programskom, i kadrovskom. Što je najvažnije, stekli smo muzičko iskustvo već potvrđeno na najbolji mogući način ne samo pred našom, nego i pred publikom u Beogradu i Tirani - ističe direktor MCCG Žarko Mirković nakon posljednjeg nastupa devete sezone koji je CSO priredio u petak na Velikoj sceni Crnogorskog narodnog pozoriša.
On sve ilustruje odličnim kritikama i prikazima koje su tamošnji mediji dali nakon gostovanja, zbog kojih je veoma ponosan.
- Nijesmo se uobrazili, znamo mi kakav smo orkestar. I znamo da se rad isplatio. Donio nam je novi kvalitet u kojem svi imaju zasluge, a daleko najviše dirigent Grigorij Krasko: riječ je o čovjeku rijetkog iskustva i posvećenosti, rijetke muzikalnosti. Imamo sreće što ćemo i dalje s njim raditi jer je od orkestra u povoju napravio ozbiljan profesionalan sastav - precizirao je Mirković.
Za Prokofjeva je prvi solistički nastup sa orkestrom čiji je danas član takođe bila prilika za sumiranje sezone.
- Publika je bila savršena, kao i uvijek. Drago mi je da u Podgorici postoji vrlo obrazovana publika, publika koja razumije i poznaje muziku, koja osjeća muziku. Među njima je i mnogo mladih, što govori da je budućnost crnogorske muzike veoma dobra. CSO je bio savršen večeras. Uostalom, on nije dobar samo kada izvodi simfonije, kao što je to večeras bio slučaj, već i tokom cijele sezone, prateći poznate soliste kao što su pijanisti Polina Osetinskaja i Filip Kopačevski ili violinista Domeniko Nordi, ali sam posebno zadovoljan kako su svirali kada su mene pratili - rekao je sagovornik Portala Analitika, te izrazio nadu da to neće biti i njegov posljednji solistički nastup sa CSO.
- Uostalom, ima toliko mnogo savremenih kopozicija koje treba izvesti, ali i barokne muzike - koja je moj san - pa se nadam da ćemo napraviti neki projekat vezan i za takva djela - dodao je on.
Nagrađivani solista iz Rusije i predavač na prestižnom Moskovskom konzervatorijumu „Čajkovski“ kaže da takvi planovi nijesu nerealni kada je u pitanju CSO i njegovi relativno mladi članovi.
- Mislim da će Crna Gora dati dragulj, pravi dijamant na Balkanu. CSO je nešto posebno, i imaće vrlo visok nivo. Sve je to sticaj okolnosti: tu je mnogo mladih, posvećenih ljudi koji žele da rade, da usavršavaju svoje izvođenje i doprinesu CSO. Takođe, tu je i menadžment Muzičkog centra Crne Gore koji podržava svaku našu ideju, što je veoma bitno, te pozivaju ljude iz drugih zemalja da dođu i podijele svoja iskustva sa ovdašnjim muzičarima i publikom. Zato smatram da je budućnost ovog orkestra izuzetna. CSO je već sada odličan, i biće sve bolji. Možda se to neće vidjeti naredne sezone, ali za nekoliko godina će zbilja biti dragulj klasične muzičke scene na Balkanu - ističe Prokofjev.

- Nekada ne znaš gdje sve možeš naći interesantne stvari... Ovo je divna zemlja, divna kultura, divna muzička scena, sve je savršeno i zato sam veoma srećan što sam ovdje - dodao je naš sagovornik.
Njegovu virtuoznost, ali i izuzetnu moć prenošenja emocija kompozicija koje izvodi - što je naročito pokazao u skoro 15-minutnom bisu djelima „Pianissimo“ Peterisa Vasksa i Bahovom „Bureu“ - za mjesec dana biće u prilici da čuje i publika u Kotoru. Naime, Prokofjev će biti jedan od solista koji će nastupiti na otvaranju 15. KotorArt Don Brankovih dana muzike, 13. jula. Organizatori su već najavili da će ovo festivalsko izdanje biti posvećeno don Branku, te da su za tu priliku naručena tri djela koja potpisuju Nina Perović, Aleksandar Perunović i Ivo Josipović.
- Ja ću izvoditi kompoziciju Perunovića u pratnji kamernog orkestra. To je izuzetno zanimljivo djelo u kome se prepliću brojni različiti stilovi, među kojima su rok i neki nesvakidašnji muzički efekti. Biće veoma interesantno, pa preporučujem svima da dođu i čuju, prije svega, djela nove crnogorske generacije kompozitora - zaključio je ovaj violončelista.
U devetoj sezoni publika u CNP-u bila je u prilici najviše da čuje muzičare koji su - direktno ili indirektno - vezani za Crnu Goru. Tako smo se upoznali sa francuskim umjetnicima crnogorskog porijekla, Markom Korovicem i Žan-Polom Gasparjanom, čuli dva nova kvarteta - duvački i gudački - sastavljena od članova CSO, kao i novu postavku Crnogorskog horskog ansambla. Ako smo i ostali uskraćeni za koncert na (danas) Trgu nezavisnosti koji je najavljen kao kruna sezone, za dobro izvođenje u kontinuitetu sigurno nijesmo.
- Program za narednu sezonu je gotov, što se tiče muzike koju ćemo izvoditi, ali nije kada je kalendar u pitanju, jer očekujemo da makar jedan dio sezone provedemo u našim prostorijama. Što se tiče repertoara, biće to opet kombinacija „obavezne lektire“ i onoga što publika voli, uz atraktivne soliste. Mislim da činjenica da smo na posljednjem koncertu sezone, iako je bilo veoma toplo, imali punu salu govori da imamo svoju publiku i da polako klasika hvata korake kod nas - najavio je Mirković u susret jubilarnoj, desetoj sezoni.
Jedini koji će žaliti zbog protekle sezone jesu ljubitelji klasične muzike koji su navikli da koncerte CSO prate (i) na malim ekranima. Naime, kamere Televizije Crne Gore najveći broj koncerata uopšte nijesu zabilježile, a među propuštenim se našao i ovaj posljednji.
K.J.
Foto: MCCG/Duško Miljanić