Juče na gradskom trgu u Baru u 19,00 časova zaposleni i volonteri Caritasa su se trudili da sa što većim brojem naših sugrađana razgovaraju o najčešćim oblicima zlostavljanja, o prevenciji u ovoj oblasti, o tome zašto se nasilje ne prijavljuje i šta je obaveza svakog od nas u borbi protiv nasilja nad starima. Na štandu koji je bio postavljen prolaznici su mogli pronaći informativne i promotivne materijale o ovoj tematici a članovi organizacije Caritas su bili na raspolaganju za razgovor i pitanja.
Kao dio kampanje, u prethodnim danima aktivisti Craitasa su obilazili naše najstarije sugrađane i sa njima razgovarali o ovoj temi. Iznenađujuće je da je dosta njih govorilo o određenim vidovima zlostavljanja kojima su oni bili izloženi ili kojima su bili svjedoci. Međutim niko od njih nije prijavljivao to nasilje, jer kako su nam rekli sramotu se trude da sakriju a ne da iznesu.
"Od žene koju sam plaćala da me pazi sam doživjela razne uvrede. Znala je da mi viče, da kupljene namjernice baci na mene, da kaže da mi hleb ne treba svaki dan, a dešavalo se i da krade iz moje kuće. Kad je čovjek sam i kad nema svoju porodicu, a pri tom je nepokretan i bolestan, može svašta da ga snađe", priča jedna dugogodišnja korisnica Caritasovih usluga.
Druga korisnica nam je ispričala kako je njenu komšinicu nakon smrti njenog muža, njegova porodica izbacila na ulicu iz stana u kome su oni živjeli.
"Od tada su počele njene najveće muke, borba za krov nad glavom i obezbjeđivanje egzistencijalnih sredstava....Kad čovjek ostane prepušten sam sebi a pri tom ima i godina shvati koliko je zanemaren od strane društva, države. Ona sada živi u baraci koja nije uslovna za stanovanje sa 60 eura socijalne pomoći koju prima...zar nije to zanemarivanje isto što i zlostavljanje? Kad si star i nemoćan ništa ne možeš, sve ti uzmu....", objašnjava ona.
Naši korisnici misle da je starati ljepše na selu, da je tamo manja vjerovatnoća da će te neko iskorišćavati ili maltretirati, te da be si se svako od njih rado sada tamo preselio samo kada bi ko imao da im donosi potrebnu hranu iz prodavnice.
Svjetski dan borbe protiv zlostavljanja starih pokrenut je 15. juna 2006. godine od strane Međunarodne mreže za prevenciju zlostavljanja starijih i Svetske zdravstvene organizacije pri Ujedinjenim nacijama.