NATO

NATO je društvo slobodnih i ravnopravnih demokratskih društava

NATO je društvo slobodnih, ravnopravnih demokratskih država koje su naučile lekcije iz istorije, a pogledajte one su tu i dan danas, jer ih niko ničim ne uslovljava, a mnogo dobijaju, rekao je ambasador Republike Slovačke u Crnoj Gori, Roman Hlobenj učestvujući na okruglom stolu „NATO – siguran garant stabilnosti Crne Gore“, održanom u sali Skupštine opštine u okviru NATO Info dna u Herceg Novom.
NATO je društvo slobodnih i ravnopravnih demokratskih društava
Portal AnalitikaIzvor

Tribinu je otvorila predsjednica opštine Nataša Aćimović koja je izrazila uvjerenje da će današnji Info dan pojasniti još neku dilemu o NATO Alijansi i članstvu Crne Gore i dati  odgovore na postavljena pitanja pozvanih.

- Ovakve susrete nalazim  vrlo korisnim jer otvaraju  prostor za drugačija viđenja činjenica i  mogućnost za sučeljavanje mišljenja. Značaj NATO-a vidimo u njegovoj posvećenosti zaštiti zemalja članica,  promovisanju dijaloga i saradnje, kao i doprinosu spriječavanju konflikata ne samo među zemljama članicama već i van njihovih granica - kazala je predsjednica Opštine Herceg Novi.

Učestvujući na tribini, predstavnik Ministarstva odbrane, potpukovnik Željko Radulović, komandant kontigenta u Avganistanu, iznio je presjek aktivnosti Vojske Crne Gore u misijama objasnivši da u kontinuitetu učestvujemo u ISAF-u od februara 2010. godine i da smo trenutno angažovani u misiji Odlučna podrška gdje se nalazi naš 4. kontigent sa svojih 17 pripradnika. U tom kontekstu on je istakao da je za male zemlje poput Crne Gore sistem kolektivne odbrane najbolji mogući izbor.

- Kada to pominjemo vrlo je značajna i zaštita vazdušnog prostora, a mi za naš ukupan budžet odbrane koji je na nivou 50 miliona eura, ne bi mogli da kupimo niti jedan borbeni avion, a naš vazdušni prostor je vrlo značajna vazdušna ruta koju treba štiti. Definitivno Crna Gora ne može sanjati da će imati dovoljno sredstava da kupi dovoljno aviona, helikoptera i brodova kojima možeme garantovati svoju bezbjednost - kazao je potpukovnik Radulović.

Nacionalni koordinator za NATO Vesko Garčević je istakao da su EU i NATO dvije strane istog novčića

- To su zemlje koje dijele isti sistem vrijednosti, jer je 22 zemlje Evropske Unije istovremeno i članice NATO-a. I kada pogledate put zemalja koje su u posljednjih 20 godina postale članice EU, one su prije toga postale i članice NATO. To su zemlje poput Slovačke koje imaju sličnu istorijsku nit tranzicije poput naše. Nigdje nije napisano da morate prvo u NATO pa u EU ali ako su svi to prošli onda se to mora posmatrati kao vrlo povezani proces - kazao je ambasador Garčević. Ambasador Hlobenj se nadovezao istakavši šta je sve Slovačka dobila od kada je članica NATO-a i EU.

- Sigurnost koja nam je garantovana članstvom u globalnom sistemu odbrane i koji garantuje i investitorima da je njihov kapital kod nas siguran, je dovelo do činjenice da smo mi sada zemlja sa najvećom proizvodnjom automobila na svijetu. Dobili smo sigurnost, a ništa nam nije konkretno traženo za uzvrat, mi na našoj teritoriji nemamo vojne baze, jer ih ne želimo i niko nam ih ne nameće kao obavezu - rekao je ambasador Hlobenj istakavši da se u njegovoj zemlji sada proizvodi milion automobila godišnje i to Folksvagen, Pežo, Sitroen, Kia i Jaguar Lend Rover. On je podsjetio da je prije 15 godina u Slovačkoj prosječna plata bila 400 eura, „a sada neće niko da ustane iz kreveta za manje od 1000 eura“. Učesnici tribine su odgovarajući na pitanje da li će se graditi vojne baze na teritoriji Crne Gore ponovili da se to neće desiti ukoliko naša zemlja to ne želi i da je priča o NATO vojnicima na našoj teritoriji prazna priča, jer se njihov položaj reguliše SOFA sporazumom koji su potpisale između ostalog i Rusija i Srbija.

NATO Info dan je počeo na Trgu Nikole Đurkovića gdje su aktivisti NVO Centar za razvoj evroatlanske misli u direktnom razgovoru informisali građane o evroatlanskim integracijama Crne Gore i dijeltii informativni materijal o NATO-u.

- Prišla nam je jedna Norvežanka, koja nam je rekla da je ona prije nego je njena zemlja ušla u NATO, bila protivnica te integracije i da je čak išla na proteste, međutim da je sada jedna od najjačih zagovornica Alijanse - kazali su aktivisti NVO Centar za razvoj evroatlanske misli.

NATO Info dan je nastavljen na Fakultetu za primjenjenu fizioterapiju, gdje su se u razgovoru sa studentima isticala pitanja da li treba organizovati referendum ili ne, i gdje je iskazano mišljenje da je više građana u Crnoj Gori prottiv ulaska u NATO.

- Niti jedno istraživanje nije objavljeno da je većina protiv NATO-a, niko još nije pokazao to istraživanje i reference onih koji su radili to istraživanje - odgovrio je ambasador Garčević.

Organizatori Info dan o evroatlanskim integracijama su Opština Herceg Novi i Komunikacioni tim Savjeta za članstvo u NATO-u, u saradnji sa NVO Centar za razvoj evroatlanske misli i Ambasadom Republike Slovačke u Crnoj Gori.

Foto: Radio Jadran

Portal Analitika