Francuska je u Prvom, ali i u Drugom svjetskom ratu bila u samom središtu dešavanja, a posljedice toga vidljive su i danas. Razmjere uništenja tzv. "Crvene zone" su skoro nepojmljive ljudskom umu.
Na tom području su se, kako piše jedan korisnik Imgura, dogodile neke od najkrvavijih bitaka u oba svjetska rata. Crvena zona nekada je pokrivala čak 1200 kvadratnih kilometara, a Francuzi su uspjeli vremenom da je smanje na 100 kilometara kvadratnih.
Zakonom je zabranjen ulazak na to područje, kao i obrađivanje zemlje. Iseljavanje stanovništa s tog područja počelo je još nakon Prvog svjetskog rata kada je francuska vlada shvatila da je čišćenje tolike količine ljudskih ostataka, bombi i hemijskog oružja gotovo neizvodljiv zadatak.

Na hiljade ljudi je evakuisano, a brojna sela i gradići više nikada nisu naseljeni. U manje opasnim "žutim" i "plavim" zonama zemljoradnici svake godine pronalaze brojne eksplodirane ili neaktivirane bombe koje zatim odlažu na mjesta koja su za to posebno predviđena.
Belgijski i francuski zemljoradnici svake godine još uvijek pronalaze i do 900 tona neaktiviranih bombi.
Francuske vlasti već godinama ulažu enorman trud i novac u čišćenje "Crvene zone", ali to još uvijek nije dovoljno. Čišćenje ovog područja će ovim tempom potrajati između 300 i 700 godina. Konzumacija vode za piće u području mnogo širem od "Crvene zone" zakonom je zabranjeno 2012. godine zbog ogromnih količina perhlorata (koriste se u proizvodnji municije i eksploziva) u tlu i vodi.
U najzagađenijim dijelovima i danas nestaju biljne i životinjske vrste zbog visoke koncentracije arsenika koji je zatrovao okolno zemljište.
blic.rs