Svijet

Soroš: EU ide u pravcu haotične dezintegracije

Evropska unija se raspada i prestaje da zadovoljava potrebe i težnje svojih građana i ide u pravcu haotične dezintegracije, ocijenio je američki milijarder Džordž Soroš u autorskom tekstu u Danasu i istakao da ne smijemo da odustajemo da se udružimo da bismo je sačuvali, tako što ćemo izvršiti njenu detaljnu rekonstrukciju.
Soroš: EU ide u pravcu haotične dezintegracije
Portal AnalitikaIzvor

Soroš je povodom Bregzita ocijenio da se katastrofalan scenario, kojeg su se mnogi pribojavali, materijalizovao, čineći proces dezintegracije Evropske unije praktično nepovratnim, a Britaniji će zbog napuštanja EU na kraju možda biti relativno bolje nego drugim zemljama, a možda i neće, ali će njena privreda i narod biti izloženi značajnoj patnji.

Soroš je podsjetio da je funta pala na najniži nivo u posljednjih više od trideset godina odmah nakon glasanja, a finansijska tržišta širom svijeta će vjerovatno ostati u previranju dok se bude pregovaralo o dugom, komplikovanom procesu političkog i ekonomskog razvoda od EU. Posljedice po realnu ekonomiju moći će da se porede samo s finansijskom krizom iz 2007-2008.

Proces će sigurno biti pun dodatne neizvjesnosti i političkih rizika, ocijenio je on i dodao da će Bregzit otvoriti "branu" za druge antievropske snage u okvirima Unije.
Možda ni samo Ujedinjeno Kraljevstvo ne preživi, rekao je Soroš i naglasio da bi se odgovor EU na Bregzit mogao pokazati kao još jedan problem.

Evropski lideri u nastojanju da odvrate druge države-članice da krenu istim putem će možda biti raspoloženi da Ujedinjenom Kraljevstvu ponude uslove, naročito one u vezi s pristupom evropskom jedinstvenom tržištu, koji će ublažiti bol odlaska, piše Soroš.

Budući da EU pruža Britaniji polovinu prometa od trgovine, uticaj na izvoznike bi mogao da bude razarajući (uprkos konkurentnijem deviznom kursu), procjenio je on. A s obzirom da će tokom predstojećih godina finansijske institucije preraspodjeliti svoje aktivnosti i osoblje u centre eurozone, grad London (i londonsko tržište nekretnina) neće biti pošteđen bola, ocijenio je Soroš.

Soroš je upozorio da bi posljedice po Evropu mogle biti još gore. Tenzije između država-članica su došle do tačke pucanja, ne samo zbog izbjeglica, već kao rezultat izuzetno nategnutih odnosa između zemalja kreditora i zemalja dužnika u eurozoni, rekao je Soroš.

Istovremeno, kako je naveo, oslabljeni lideri u Francuskoj i Nemačkoj su sada direktno usredsređeni na probleme na domaćem tlu.

-Ništa od ovoga ne sluti na dobro za ozbiljni program reforme eurozone, koji bi morao da uključi pravu bankarsku uniju, ograničenu fiskalnu uniju i mnogo jači mehanizam demokratske odgovornosti. A vrijeme nije na strani Evrope, pošto spoljni pritisci od onih poput Turske i Rusije, koje iskorišćavaju nesuglasice, produbljuju evropski unutrašnji politički razdor, ocijenio je Soroš.

Eto gdje smo danas. Cijela Evropa, uključujući Britaniju, bi patila zbog gubitka zajedničkog tržišta i gubitka zajedničkih vrednosti, a čija je zaštita cilj EU, konstatovao je Soroš.
On je zaključio da se EU raspada i prestaje da zadovoljava potrebe i težnje svojih građana. 

-Ona ide u pravcu haotične dezintegracije, zbog čega će Evropi biti gore nego što bi bilo da nije stvorena EU. Ali, ne smijemo da odustajemo. Priznajem, EU je manjkava tvorevina. Nakon Bregzita, svi mi koji vjerujemo u vrijednosti i principe koje je EU osmišljena da podupre moramo da se udružimo da bismo je sačuvali, tako što ćemo izvršiti njenu detaljnu rekonstrukciju. Uvjeren sam da će nam se pridruživati sve više ljudi kako se posljedice Bregzita budu razvijale predstojećih nedjelja i mjeseci, piše Soroš.

 

Portal Analitika