Zajedničku nit u svim pomenutim muzičkim vrstama i njenim podvrstama, žanrovima i stilovima držao je zvuk gudača, to jest standardni dio Dubrovačkog simfonijskog orkestra.
Nakon što je prošle godine Dubrovački simfonijski orkestar nastupio, prvi put u Kotoru, ali i prvi put u Crnoj Gori poslije mnogo godina, publika na Don Brankovim danima muzike je u utorak imala priliku da sluša ansambl u drugačijem izdanju. To izdanje se, s jedne strane, odnosi na smanjen orkestarsko-manevarski prostor – dakle, bez duvačkih instrumenata, a s druge strane na odsustvo umjetničke muzike, izuzev jednog djela kojim je „pregrađen“ zabavni dio od filmskog. Naime, DSO vođen maestrom Mladenom Tarbukom i ove godine je predstavio publici muziku Luke Sorkočevića, dubrovačkog kompozitora, prvog predstavnika muzičkog (pret)klasicizma na ovim prostorima. Premda su njegovi savremenici u istoimenim žanrovima – uvertirama i simfonijama – otišli koju stepenicu više, značaj rada Sorkočevića se povećava u istorijsko-društvenom kontekstu te, kada je riječ o muzičkoj kulturi druge polovine XVIII vijeka, Dubrovnik svakako ima čime da se pohvali. Dirigent Tarbuk insistirao je na izvornom prikazivanju Sorkočevićevog djela, odnosno izvođenju njegovog originalnog rukopisa, čime je želio da prikaže autora bez kasnijih dorada, odnosno redakcija prema kojima se on tokom XX vijeka obično izvodio. Dakle, u izvornom obliku slušala se peta Simfonija u D-duru.

Pored muzičkog užitka, KotorArt je ovim koncertom nanovo aktuelizovao Kotor kao prostorno bogat grad za izvođačku umjetnost. Ostaje pitanje zašto se on ne koristi i kao potencijal u sedmoj umjetnosti.
Boris MARKOVIĆ