Društvo

Gvozdenović: Jedinstvena prilika za održivi turizam

Tokom prethodnih šest decenija, turizam doživljava konstantni rast i diverzifikaciju, predstavljajući jedan od najvećih i najrazvijenijih privrednih sektora u svijetu. Naime, nakon globalne krize, turizam se dokazao kao jedan od rijetkih sektora koji ima sposobnost brzog oporavka i vidimo sve veći interes za ulaganja u turističku privredu.
Gvozdenović: Jedinstvena prilika za održivi turizam
Portal AnalitikaIzvor

Piše: Branimir Gvozdenović

 

Danas, turizam doprinosi 10 odsto svjetskog BDP-a, jedno u 11 radnih mjesta na globalnom nivou, i predstavlja glavni izvozni sektor mnogih zemalja, kako razvijenih, tako i zemalja u razvoju. Uprkos povremenim negativnim uticajima, međunarodni turistički dolasci pokazuju gotovo neprekinuti rast od 25 miliona u 1950. godini, do 1.186 miliona u 2015. godini. Prema podacima UNWTO, u 2015. godini, broj međunarodnih turističkih dolazaka porastao je za 4,6 odsto i dostigao novi rekord od 1.186 miliona turista, kojim je svjetska privreda prihodovala 1,3 biliona dolara.

Turizam pruža veliku mogućnost za privredni razvoj mnogih zemalja i poboljšanje životnih uslova stanovnika. I javni i privatni sektor uključen u oblast turizma zavisi od integrisanog pristupa i pažljivo g planiranja kako bi se postigao održivi turistički razvoj koji poštuje lokalnu zajednicu, kreira odgovarajuća radna mjesta, brine o životnoj sredini i pruža kvalitetno iskustvo posjetiocima.

Generalna skupština Ujedinjenih nacija odobrila je usvajanje 2017. kao Međunarodne godine održivog turizma za razvoj. Rezolucija, usvojena 4. decembra 2015, prepoznaje "značaj međunarodnog turizma, a posebno proglašavanje međunarodne godine održivog turizma za razvoj, za podsticanje boljeg razumijevanja među svim narodima, za kreiranje veće svijesti o bogatoj baštini različitih civilizacija i za postizanje bolje g razumijevanja karakterističnih vrijednosti različitih kultura, čime se doprinosi jačanju mira u svijetu”.

Ova odluka uslijedila je nakon priznanja od strane globalnih lidera na UN konferenciji o održivom razvoju (Rio + 20) da "dobro osmišljen i dobro vođen turizam" može doprinijeti trima dimenzijama održivog razvoj a, otvaranju novih radnih mjesta i trgovini.

Ovo je jedinstvena prilika da se unaprijedi doprinos sektora turizma za tri stuba održivosti ekonomski, socijalni i ekološki, kao i da se podiže svijest o pravim dimenzijama sektora koji se često potcijeni. Rezolucija, takođe, podstiče sve države članice da promovišu međunarodnu saradnju i da podrže održivi turizam kao sredstvo za ubrzavanje održivog razvoja, posebno iskorienjivanje siromaštva. Odluka da se usvoji 2017. kao Međunarodna godina održivog turizma za razvoj dolazi u posebno važnom trenutku kada međunarodna zajednica prihvata novu Agendu 2030 i Ciljeve održivog razvoja (SDG), odobrene od strane Generalne skupštine UN u septembru prošle godine. Turizam je uključen kao cilj pod tri SDG-a, i to: SDG 8

-Promovisanje kontinuiranog, inkluzivnog i održivog ekonomskog rasta, punog i produktivnog zapošljavanja i dostojanstvenog rada za sve; SDG 12 Održiva potrošnj a i proizvodnj a i SDG 14

-Očuvanje i održivo korišćenje okeana, mora i morskih resursa za održivi razvoj .

U Crnoj Gori, turizam, kao jedna od strateških grana razvoja, prepoznat je i kroz Nacionalnu strategiju održivog razvoja, kao ekonomija čiji se napredak bazira na socio-ekonomskim postulatima usaglašenim sa potrebom da se u maksimalnoj mjeri zaštiti životna sredina, ambijentalni prostor i uvaži autentična crnogorska arhitektura.

Vlada Crne Gore je na sjednici od 7. jula 2016. godine usvojila Nacionalnu strategiju održivog razvoja do 2030. godine. Nacionalnom strategijom održivog razvoja utvrđuju se principi, strateški ciljevi i mjere za dostizanje dugoročnog održivog razvoja društva, uzimajući u obzir postojeće stanje i preuzete međunarodne obaveze, prioritetno one koje su sadržane u Agendi Ujedinjenih nacija o održivom razvoju do 2030. godine.

Zahtjevi Ujedinjenih nacija i politički stav da se nova nacionalna politika u potpunosti uskladi s Agendom za održivi razvoj do 2030. godine, uslovili su sveobuhvatnost i složenost nacionalnog dokumenta. Sve relevantne ocjene koje su do sada date govore da je riječ o izuzetno kvalitetnom okviru za sprovođenje politike održivog razvoja Crne Gore u kome je 100% izvršena transpozicija zadataka održivog razvoja Uj edinjenih nacij a. Crna Gora je među prvim državama koje su u potpunosti prevele ciljeve i zadatke održivog razvoja u nacionalni okvir.

Takođe, Strategija razvoja turizma do 2020. godine definiše razvoj turizma na održivim principima, u cilju promovisanja Crne Gore kao visokokvalitetne turističke destinacije, rasta životnog standarda, smanjenja stope nezaposlenosti kroz otvaranje novih radnih mjesta i obezbjeđivanje stabilnih prihoda za državu i njene građane.

U susret 2017. godini, Svjetska turistička organizacija (UNWTO) pripremila je Putokaz za Međunarodnu godinu održivog turizma za razvoj, 2017. Putokaz prikazuje ciljeve i pravce djelovanja za Međunarodnu godinu, kao i niz preporučenih aktivnosti za vlade, međunarodne organizacije, privatni sektor, akademsku zajednicu i nevladine organizacije, ali i aktivnosti UNWTO.

Crna Gora je na 21. Generalnoj sjednici UNWTO u septembru 2015. izabrana za Potpredsjedavajućeg UNWTO Komisije za Evropu i za članicu UNWTO Odbora za turizam i održivost. Budući da za Ministarstvo održivog razvoja i turizma ova tema ima posebnu važnost, mi ćemo na najbolji mogući način iskoristiti ovu priliku za pokretanje inicijativa i promociju svih naših aktivnosti koje se uklapaju u koncept prikazan u Putokazu. U narednom periodu ćemo raditi na izradi Plana aktivnosti Crne Gore za proslavu 2017 Međunarodne godine održivog turizma za razvoj.

Mi u Ministarstvu održivog razvoja i turizma smo veoma zadovoljni usvajanjem ove Rezolucije i radujemo se ostvarivanju dosadašnjih i novih ideja za održivi turizam.

 

Portal Analitika