Očekuje se da će SAD takođe objaviti da zvanično pristupa Pariskom sporazumu pred početak samita G20 u Hangdžuu, u Kini, u nedjelju. Predsjednik SAD Barak Obama stigao je danas u Hangdžu i očekuje se da će uskoro govoriti o klimatskim promjenama. Obama je jedan od glavnih tvoraca sporazuma.
Najviše zakonodavno tijelo Kine izglasalo je predlog da se ratifikuje ovaj istorijski dogovor koji predviđa da se zadržai klimatsko zagrijevanje ispod kritičnog nivoa od dva, odnosno 1,5 stepeni Celzijusa u odnosu na predindustrijski nivo, navela je Sinhua.
Pariski sporazum, usvojen u decembru, zvanično je potpisalo 175 zemalja u aprilu u Njujorku, ali svaka od njih treba da ratifikuje taj tekst.
Tekst treba da ratifikuje najmanje 55 zemalja, koje predstavljaju 55 odsto svjetskih emisija gasa sa efektom staklene bašte odgovornog za zagrijevanje planete, da bi on stupio na snagu kako je predviđeno od 2020. godine. Za sada su samo 23 zemlje to učinile, uglavnom male ostrvske zemlje koje su najizloženije klimatskim promjenama, ali koje predstavljaju minimalni dio emisija ovih štetnih gasova.
Kada sporazum ratifikuju Kina i SAD ogroman dio puta ka njegovom stupanju na snagu biće pređen. Te dvije vodeće privrede svijeta odgovorne su za više od 40 odsto emisija štetnih gasova na planeti.
Kina, koja i dalje dobija 70 odsto svoje struje od uglja, proizvodi oko 24 odsto svjetskih emisija ugljen dioksida.
Institut Klajmat analitiks (Climate Analytics) je registrovao 34 zemlje koje su se obavezale da će ratifikovati sporazum do kraja 2016, među njima su Brazil, Kanada, Indonezija, Japan, Iran i druge. Ukupno će zemlje koje su ratifikovale sporazum ili će ga uskoro ratifikovati predstavljaju 60 odsto emisija štetnih gasova, prema ovom institutu.
Izvor: N1
Foto: Reuters