Oko 17 miliona djece, koja nemaju pristup humanitarnoj pomoći, raseljeno je u okviru svojih zemalja, a još milion ih je tražilaca azila čiji izbjeglički status još nije riješen.
Unicef ističe da je i oko 20 miliona druge djece napustilo domove iz drugih razloga, među kojima su nasilje bandi ili ekstremno siromaštvo.
U izvještaju se navodi da djeca, od 2015. čine oko trećinu svjetske populacije kao i da se broj djece izbjeglica udvostručio u poslednjoj deceniji.
Od ukupnog broja djece izbjeglica, 45 odsto njih dolazi samo iz Sirije i Avganistana, prenijele su agencije.
Sve je češći slučaj da ta djeca putuju sama, pa je tako prošle godine 100.000 maloljetnika bez pratnje podnijelo zahtjev za azil u 78 zemalja, što je tri puta više u odnosu na 2014. godinu.
Unicef ukazuje da djeci migrantima prijete opasnosti kao što su davljenje tokom prelaska mora, dehidracija, neuhranjenost, otmica, silovanje ili ubistvo.
Kada stignu u drugu zemlju, često se suočavaju sa diskriminacijom i ksenofobijom, dodaje se u izvještaju u kom se međunarodna zajednica poziva da djeci pruži zaštitu, obrazovanje, ljekarsku pomoć.
– Neizbrisiva slika djece, kao što je malo telo Ajlana Kurdija pronađeno na plaži ili zapanjeno i krvavo lice Omrana Dakniša, šokirali su svijet – podsjetio je u saopštenju izvršni direktor Unicefa Entoni Lejk.
Lejk je naveo da svaka slika djevojčice ili dječaka predstavlja više miliona djece koja su u opasnosti.
Pink M