Kultura

FIAT: Od "Balerina" preko strahova Evrope, do "Nove jugoslovenske proze"

Predavanje „Invalidi postjugoslovenskog filma“ Ivana Velisavljevića otvoriće treći dan FIAT-a 2016 u Kuslevovoj kući od 18 časova.
FIAT: Od "Balerina" preko strahova Evrope, do "Nove jugoslovenske proze"
Portal AnalitikaIzvor

Velisavljević je završio je opštu književnost i teoriju književnosti, i apsolvirao dramaturgiju na Univerzitetu u Beogradu. Magistrirao je na temu filmologije na Sveučilištu u Zagrebu. Jedan je od uređivača knjige „Novi kadrovi: skrajnute vrednosti srpskog filma“ i autor temata časopisa „Gradac“ o neobičnim telima - invaliditetu u kulturi i društvu. Predavao je kreativno pisanje, radio i kao novinar, kolumnista, filmski i književni kritičar, dramaturg. Autor je dvije knjige poezije, jedne pozorišne i četiri radio-drame.

Mira Beba Dobrković istovremeno u dvorištu Kuslevove kuće nastavlja četvorodnevnu radionicu vještina savremenog cirkusa.

Pozorišni segment nastavlja komad „Balerine“ Foruma za novi ples Baleta Srpskog narodnog pozorišta iz Novog Sada i Studentskog kulturnog centra iz Novog Sad. Ova dokumentarna predstava o umjetničkim igračicama u Srbiji danas, premijerno izvedenu na prošlogodišnjem BITEF-u, a podgorička publika moći će da je pogleda u Velikoj sali KIC-a „Budo Tomović“ od 20 časova. Rediteljka i dramaturškinja je Milena Bogavac, koreografkinja i asistentkinja režije Olivera Kovačević Crnjanski, dok su koautorke i izvođačice Jelena Alempijević, Sonja Batić, Frosina Dimovska, Milena Krkotić, Andreja Kulešević, Jelena Marković, Sanja Pavić, Ista Stepanov i Sara Tošić.

- „Balerine“ su predstava koja kombinuje fizički teatar i originalni, izvedbeni tekst s ciljem da dokumentuje, demistifikuje i objasni šta zapravo rade umjetničke plesačice i s kojim se izazovima sreću u profesionalnom i ličnom životu... U njoj nema iluzije, fikcije niti glume: plesačice na sceni govore u svoje ime, iznose svoja iskustva i stavove o umjetnosti, politici, apolitičnosti, rodu, društvu i stereotipima s kojima se manje ili više uspješno bore, opstajući u svojoj, samo naizgled glamuroznoj profesiji. One je razobličavaju, otkrivajući koliko rada, truda, ljubavi i posvećenosti je potrebno da bi se bavile umetnošću igre - siže je ovog komada.

balerineTreći dan FIAT-a biće zaokružen predstavom „Nirvana“ bugarske Teatarske laboratorije „Sfumato“ u sali DODEST OD 22 časa. Komad Konstantina Ilijeva režirao je Ivan Dobčev, a uloge tumače Irmena Čičikova i Hristo Bonin.

- Nirvana je veoma cijenjena bugarska predstava čiji se zaplet oslanja na stvarnu životnu priču jednog od najznačajnijih bugarskih pjesnika 19. vijeka Peja Javorova i njegove manje poznate žene Lore Karavelove. Oba lika u „Nirvani“ su označena kao muž i žena, ali uskoro postaje jasno da su oni zapravo mitologizirani ljubavnici bugarske kulturne baštine - navodi se u najavi.

Sjutrašnji bogati program otvoriće takođe predavanje. Urednik hrvatskog nedjeljnika „Novosti“ Boris Postnikov govoriće na temu „Anatomija fantoma: o čemu (ne) govorimo kada govorimo o postjugoslavenskoj književnosti“ u Kuslevovoj kući od 18 časova.

Postnikov je rođen 1979. u Splitu, a živi u Zagrebu. Eseje, književne kritike, društvene i kulturne komentare objavljuje u brojnim regionalnim medijima. Bio je dugogodišnji glavni urednik dvonedjeljnika „Zarez“ i emisije „Pojmovnik postjugoslavenske književnosti“ na Trećem programu Hrvatskog radija. Autor je knjiga „Postjugoslavenska književnost?“ i „Nekoliko poruka naših sponzora“.

Sa Kipra stiže komad „Fear Industry“, „panevropski performerski projekat“ nastao saradnjom kulturnih institucija i organizacija sa Kipra i iz Njemačke, koji će biti izveden u Velikoj sali KIC-a „Budo Tomović“ od 20 časova. Režiju i koncept potpisuje Akim Viland, koji je dramaturgiju i scenario uradio sa sa izvođačima Mariosom Joanuom, Elenom Kaliniku i mecosopranom Marijanom Pjereti. Kako se navodi u najavi, „Industrija straha“ nastavlja evropsku turneju „istražujuću koncept straha i orkestrirane manipulacije kroz ekonomske i političke snage, njenog širenja putem medija i suptilnog upliva u savremeno društvo“. Za 22 časa u Hali fabrike „Radoje Dakić“ najavljeno je „Sumnjivo lice“ Branislava Nušića u režiji i prema koncepciji Vojislava Arsića, te u produkciji Centra E8, Mikser House-a i Festivala Nušićijada. Dramaturškinja je Milena Bogavac, a uloge tumače Zoran Pajić, Jelena Bogavac, Isidora Simijonović, Predrag Vasić, Marko Panajotović, Đorđe Živadinović Grgur, Uroš Novović, Aleksandar Jovanović i Aleksandar Vučković.

- U ovoj postavci postavlja se pitanje o kritičkom potencijalu komedije. Umjesto lakoće i razbibrige, ova predstava tjera vas da se zamislite: na koji način sistem prisvaja anti-sistemsku umjetnost i kako kontroverzni, osporavani tekstovi na kraju postaju klasika, lektira za osnovnu školu? „Sumnjivo lice“ tretiramo kao politički komad, preispitujući da li se i u kojoj mjeri društvo promijenilo od trenutka kada je napisan, pa do danas. Izvini Nušiću - zapisali su autori ove postavke.

Nedjelju na FIAT-u zatvoriće književni segment u Kuslevovoj kući u ponoć. Na temu „Nova jugoslovenska proza“ govoriće Vladimir Tabašević iz Srbije, Asja Bakić iz Bosne i Hercegovine, Tea Tulić iz Hrvatske, te Brano Mandić, dok će moderator biti Slobodan Ivanović.

- Prozni pisci koji su gosti FIAT-a govoriće nam upravo o tome kako se u njihovim praksama ukrštaju raznovrsne prirode i politike teksta, od kolumni, preko aktivizama do tzv „čiste proze“ sa nikad (na sreću) do kraja raščišćenim politikama njene moći i formama uticaja na tkivo čitalačke mase, u svim njenim kvantitativnim i kvalitativnim varijetetima - glavne su smjernice ovog panela.

vlatkaU galerijskom prostoru Kuslevove kuće postavljena je izložba skulptura „Ovaj život“ crnogorske vajarke Vlatke Vujošević, koja će publika moći da pogleda do 15. septembra.

- U savremenom, disfunkcionalnom vremenu današnjice sa poremećenim elementarnim međuljudskim relacijama i normama ponašanja kada dominira potreba za što većim, skoro perverznom potrebom za prisustvom u virtuelnoj stvarnosti možda nas baš ovakva simulacija ulaska u jedan rekonstruisani intimni kosmos i nelagoda koju možemo osjetiti može p(r)ozvati da preispitamo nužnost ponovnog uspostavljanja granica između onog što bi trebalo da je javno i nečega što bi trebalo biti sačuvano od pogleda drugih. Preplitanje stvarnog (duboko ličnog, jedinstvenog kod svakog od nas) sa virtuelnim svijetom čini da se stvaraju paralelne realnosti koje su često u apsolutnom neskladu - zapisala je istoričarka umjetnosti Mirjana Dabović Pejović o radovima Vujošević.

Vlatka Vujošević rođena je 1978. godine u Podgorici. Diplomirala je vajarstvo na FLU na Cetinju. Do sada je četiri puta samostalno izlagala te učestovala na brojnim kolektivnim izložbama.

K.J.

Portal Analitika