"Više od svega bio je simbol egzistencijalne muke siromašnih i ljudi na rubu društva", ističe Kaled M., sin libijskih disidenata i raper, otkrivajući razloge Tupakovog vrtoglavog uspona.
"Bio je glas onih koji glasa nisu imali. I danas mislim da je, kao nijedan umjetnik hip-hopa prije njega, mogao reprodukovati svoj glas u cijelom svom bogatstvu, dubini i osjećaju", rekao je.
Još se sjeća kako se iznenadio kada je, došavši 2011. u Libiju nakon pada diktarora Moamera Gadafija, na zidovima, daleko od Amerike, ugledao reperov lik.
Zahvaljujući širokoj paleti osjećaja i načinu na koji ih je izražavao, njegove pjesme su rušile kulturne i geografske granice. Njegovim nasljednikom proglasila se palestinska hip-hop grupa DAM, te iranski, afrički i istočnoeuropski raperi. No nije uvijek bio pozitivan uzor.
Tokom građanskog rata u Sijeri Leoneu pobunjenici su nosili majice s Tupakovim likom. "Hit 'Em Up" - oda nasilju - bila je njihova ratna himna.
Dana 7. septembra 1996., Tupac Šakur je s više hitaca ranjen u Las Vegasu.
Podlegao je povredama u bolnici šest dana poslije. Njegova pogibija još nije sasvim rasvijetljena i ostavlja prostora najrazličitijim pretpostavkama.
Redovno ga "viđaju" živog, kao i Elvisa.
Godine 2002. “Los Angeles Times” je nakon kontroverzne istrage zaključio da ga je mecima izrešetao Crips,pripadnici jedne od dvije velikih bandi u Los Anđelesu. Ubijen je u 25. godini života, u vrijeme svađe rapera zapadne obale, čiji je predvodnik bio i onih s istočne. Njihova perjanica je bio Notorious B.I.G koji je ubijen šest mjeseci nakon Šakura. Nasilje je imalo veliku ulogu u životu i u muzici Tupaca Šakura.
"Me Against the World" je bio prvi album na vrhu američke liste hitova čiji je autor bio u zatvoru. Šakur je služio kaznu za silovanje. Međutim, karijeru je počeo kao plesač u skupni Digital Underground i bio je jedan od rijetkih rapera koji je otvoreno osuđivao nasilje nad ženama.
U 1990-im, na vrhuncu svoje karijere, bio je priznat i kao glumac i snimio je nekoliko filmova.
Tupak, čija je majka Afeni aktivno učestvovala u pokretu Crne pantere i dala mu ime po posljednjem vladaru Inka - nije dugo razmišljala da se uključi u rješavanje problema koji su mučili, i još muče, crnačku zajednicu. Poruka nije bila originalna, ali ju je Tupak odašiljao na nov način, u vrijeme kada je hip-hop sticao svjetsku popularnost.
Jedan od najneobičnijih trenutaka u Tupakovu "životu nakon smrti" svakako je bilo njegovo "pojavljivanje" na pozornici na festivalu u Coachelli 2012. Na tom je koncertu "nastupio" u obliku holograma, slike načinjene laserom. Uprkos njegovu uticaju i mnogo obožavaoca koji njeguju uspomenu na njega, službena priznanja su rijetkost zbog upitne ostavštine ovog umjetnika.
Nezavisne.com