Avramopulos je rekao da je od ključne važnosti sprovođenje sporazuma EU-Turska o zaustavljanju nekontrolisanog priliva ilegalnih migranata, podvukavši da u tome ima napretka.
On je posebno insistirao na nužnosti da članice EU sprovedu dogovor o preraspodjeli izbjeglica iz Grčke i Italije, a rekao je i da prve rezultate daje i sporazum o vraćanju nelegalno pristiglih migranata iz Grčke u Tursku.
Evropska komisija je u saopštenju o dodjeli dodatnih 600 miliona eura za izbjeglice u Turskoj podvukla da je prije svega riječ o sredstvima za zdravstvo i obrazovanje.
Evropski komesar za proširenje Johanes Han rekao je da će time biti pružena pomoć za pola miliona djece među sirijskim izbjeglicama, kao i za poboljšanje zdravstvene situacije migranata u Turskoj.
EU je u sklopu sporazuma s Turskom odlučila da ukupno tri milijarde eura ove i iduće godine obezbijedi za sirijske izbjeglice, pod uslovom da turske vlasti potpuno spriječe neometani odlazak ilegalnih migranata u Grčku i dalje u Uniju.
Han je dodao da će EU raditi na tome da se s Ankarom i posredničkim UN i drugim organizacijama idućih mjeseci sklope novi sporazumi o pomoći za obrazovanje, zdravstvo, opštinsku infrastrukturu i socijalnu i ekonomsku pomoć izbjeglicama u Turskoj.
Njemačka kancelarka Angela Merkel je prošle nedjelje izjavila da će EU i s Egiptom i drugim afričkim zemljama sklopiti sporazum o suzbijanju ilegalne imigracije kao s Turskom, dok je policijska agencija Unije, Europol, objavila da su Turci glavni krijumčari ilegalnih imigranata u Evropu.
Europol je takođe objelodanio da je godišnja zarada krijumčara migranata samo prošle godine bila između pet i šest milijardi dolara.
Policijska agencija EU je navela da su, poslije zatvaranja zapadnobalkanske rute za migrante, organizovane mreže kriminala pokazale izuzetnu vještinu u prilagođavanju i "uz znatno veće cijene usluga", otvorile nove puteve sa sjevera Afrike, upozorivši da brine i to što krijumčarenje migranata preko Bugarske raste.
Izvor: N1
Foto: FoNet/Zoran Mrđa