Zanimljivosti

Kako do posla u Švajcarskoj? Prednost imaju dva zanimanja

Sa najmanje dvije godine radnog iskustva i znanjem njemačkog ili francuskog jezika, građani Srbije mogu da konkurišu za bilo koji posao u Švajcarskoj. Ipak, u konkurenciji sa građanima EU najveće šanse za zaposlenje imaće oni čije je zanimanje deficitarno - ljekari i informatičari. Prosječna neto mesečna plata po stanovniku u Švajcarskoj iznosi oko 5.300 evra.
Kako do posla u Švajcarskoj? Prednost imaju dva zanimanja
Portal AnalitikaIzvor

Lična karta zemlje

Broj stanovnika: 8.061.516


 

Površina: 41,277 kilometara kvadratnih

BDP: 84.815 po glavi stanovnika

Valuta: švajcarski franak

Najveći gradovi: Cirih, Ženeva, Bazel, Bern, Lozana, Lucern, Sent Galen

Koji su poslovi traženi i kolike su plate

Nezaposleni van Evropske unije imaju mnogo manje šanse da nađu posao u Švajcarskoj u odnosu na građane Evropske unije, pošto posao mogu dobiti samo visokokvalifikovani radnici, i to samo u slučaju da poslodavac dokaže da nije mogao da nađe radnika među građanima Švajcarske, odnosno Evropske unije. Kvalifikacije i iskustva stečena u Crnoj Gori trebalo bi da prođu proces ekvivalencije sa švajcarskim nivoom znanja.

Medicinske sestre

oko 5.000

Lekari

od 8.500

Mašinski inženjeri

oko 7.150

Električari

oko 5.050

Vozači

oko 4.300

Finansijski stručnjaci

oko 9.150

Kuvari, konobari

oko 4.300

Frizeri

oko 3.700

(zarade su izražene u evrima)

Potrebna znanja i diplome

Većina stanovništva živi u njemačkom govornom području Švajcarske. Oko 70 odsto stanovništva govori njemački. Poznavanje jezika predstavlja neophodan uslov da biste se dobro uklopili u švajcarsko društvo.

Dokumenta potrebna za vizu

Da biste dobili vizu, potreban vam je poziv od kompanije ili poslovnog partnera iz Švajcarske, koji se ambasadi šalje faksom. Podnošenje zahtjeva se plaća 36 evra u gotovini, a novac se ne vraća u slučaju da zahtev za vizu bude odbijen. Iz zemalja van EU na tržište rada u Švajcarskoj prihvata se ograničen broj radnika, isključivo ako su njihove vještine hitno potrebne i ako su dobro kvalifikovani. Poslodavac podnosi relevantna dokumenta i zahtjev kantonalnoj službi zapošljavanja. Zavisno od slučaja ili kantona koji je nadležan za ocjenjivanje zahtjeva, zahtjevi se moraju podnijeti agenciji za migraciju datog kantona. Zahtjevi koje odobri kanton predaju se Federalnoj kancelariji za migracije na konačno odobravanje. Ako uspijete da pronađete poslodavca koji je spreman da prođe kroz ovaj poces, za dobijanje radne vize potrebno vam je još nekoliko mjeseci.

Portal Analitika