Pomoćnik direktora Uprave policije MUP-a Nikola Janjušević kazao je za Pobjedu da to nedvosmisleno potvrđuju analize bezbjednosti saobraćaja i ističe da je jasno da je glavni uzročnik – čovjek.
Faktor čovjek
- Ljudski faktor je odgovoran za najveći broj udesa, kako onih sa najtežim posljedicama tako i onih sa lakšim. Osim ljudskog faktora na bezbjednost saobraćaja utiču i faktori – put i tehnička ispravnost vozila. Brza vožnja je, ipak, najčešći razlog udesa – rekao je Janjušević.
Ono što potvrđuje njegovu tezu je i činjenica da je za prvih osam mjeseci ove godine saobraćajna policija preduzela znatno više represivnih mjera nego što je to bilo u istom periodu lani, ali to nije pomoglo da se „crna“ statistika svede na koliko-toliko prihvatljiv nivo.
U avgustu na našim drumovima život je izgubilo devet osoba, kao i u septembru. Za prvih sedam mjeseci ove godine broj žrtava bio je 24, a Janjušević odgovara što se to dogodilo pa da „crni bilans“ nakon toga, za svega dva mjeseca bude 18 mrtvih.
- Jasno je da se radi o ljudskom faktoru. Vozači, jednostavno, ne poštuju propise. Ne možemo bezbjednost na putevima da svedemo samo na represiju. To nije način, a to se pokazalo i ovim naglim povećanjem broja udesa sa smrtim posljedicama – dodaje on.
Statistika
Posljednjih godina broj tragičnih udesa znatno je smanjen u odnosu na 1988. kada je na putevima stradalo blizu 200 ljudi. Strategijom za bezbjednost saobraćaja koju je Vlada donijela za period od 2010. do 2019. godine precizirano je da je cilj da se broj žrtava svede na ispod 10 poginulih na 100.000 stanovnika, što je i preporuka Evropske komisije za zemlje Jugoistočne Evrope.
Crna Gora je to uspjela i čak postigla i bolji rezultat od planiranog Strategijom čiji je osnovni parametar bila 2007. kada su stradale 122 osobe. Janjušević pojašnjava da je 2011. broj poginulih bio 58, 2012. – 46, što je najmanji broj stradalih u saobraćaju od kada se vodi statistika u Upravi policije, 2013. žrtava je bilo 76, ali je tada u samo jednom udesu, kada je u provaliju sletio rumunski autobus stradalo 18 osoba. Prošle godine poginula je 51 osoba.
- Saobraćaj je kompleksan sistem u kojem je policija samo jedna od karika. Taj problem mora sistemski da se posmatra s obzirom da su u ovu problematiku uključeni i drugi nadležni organi – od ministarstava zdravlja, prosvjete i saobraćaja do MUP-a – naglašava Janjušević.
Represivne mjere
Sagovornik Pobjede objašnjava da su na drumovima pojačane saobraćajne kontrole već godinama, te da je tako bilo i u avgustu i septembru, ali, nažalost, nije uticalo na sigurnost. U prvih osam mjeseci ove godine policija je izdala prekršajnih naloga za plaćanje novčanih kazni 100.501, a lani je u istom periodu bilo 100.065, što je povećanje za 0,4 odsto. Prekršajnih prijava podnijeto je 11.270, dok ih je prošle godine bilo 10.806 – 4,3 odsto više. Zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka saobraćajci su izdali 13.041, što je 2,1 odsto više u odnosu na lani kada ih je bilo 12.769. Policija je podnijela čak 23,9 odsto više krivičnih prijava nego lani – 410, a 2015. su ih procesuirali 331. U prvih osam mjeseci ove godine privremeno je oduzeto 6.455 vozačkih dozvola, za razliku od prošle godine kada ih je oduzeto 6.195, što je povećanje za 4,2 odsto. Privremeno je oduzeto vozila 126, što je 85,3 odsto više u odnosu na 2015. kada ih je oduzeto 68.
(Opširnije čitajte u današnjem broju Pobjede)
Foto: gov.me