Nakon četiri godine pregovaranja, Vlada Kolumbije i Revolucionarne oružane snage Kolumbije (FARK) su 25. avgusta potpisale mirovni sporazum obavezujući se da prekinu sukobe i grade stabilan i trajan mir. Referendumom u Kolumbiji je, ipak, taj mir stavljen van snage.
Komitet je saopštio da je Santos dobio nagradu zbog zalaganja da donese mir svojoj zemlji, iako mir nije uspio.
Ove godine se rekordan broj kandidata takmičio za Nobelovu nagradu za mir.
Nobelova nagrada za mir je priznanje za posebne zasluge na poljima spajanja naroda, razoružanja ili smanjenja svjetskih ili regionalnih vojnih potencijala, političkog i drugog obrazovanja kao i održavanja mirovnih konferencija.
Ova nagrada je, kao i druge Nobelove nagrade, donacija švedskog pronalazača i fabrikanta Alfreda Nobela, i dodjeljuje se svake godine od 1901. godine.
Nagradu mogu da dobiju pojedinci, ali i institucije. Tako je prošle godine dobio Tuniski kvartet za nacionalni dijalog, dok je 2012. nagradu "odnijela" Evropska unija.
Nagradu su tokom više od vijeka dodjeljivanja dobili i brojni političari, među kojima su i predsjednik SAD Barak Obama, nekadašnji predsjednik SSSR Mihail Gorbačov, nekadašnji predsjednik Poljske Leh Valensa.
Nagrada nije dodijeljena tokom Prvog i Drugog svjetskog rata.
Izvor: N1