Najbolji ministar kojeg smo ikada imali, kako sam za sebe kaže Goran Danilović, 2. jula je, suprotno izbornom zakonodavstvu i podzakonskim aktima u ovoj oblasti formirao, u okviru Ministarstva unutrašnjih poslova, koordinacioni tim koji će mu pomoći u praćenju implementacije izbornog procesa. O zakonitosti njegovog formiranja ne treba trositi riječi.Ali se treba podsjetiti na „rezultate“ .
Prva od „nepravilnosti“ koje su dovele u pitanje održavanje izbora bila je validnost ličnih karata. Ministar je tada kazao da je za održavanje izbora potrebno prilagoditi realnost zakonu, tj. praviti nove lične karte, što je skup i dug proces. Lične karte nijesmo mijenjali, izbori će se održati kada je planirano, a sto se tiče ministrove „ekskluzive“, tresla se gora rodio se miš.
Zatim se ministar u Plužinama 5. oktobra pohvalio da je u tehničkom smislu, Birački spisak doveden do mjere pristojnog i sređenog, i još dodao da je najveći protivnik Biračkog spiska zakonsko rješenje pisano rukom sadašnje parlamentarne većine. Neko bi pomislio da je DPS bio ta parlamentarna većina. Ali avaj! Lično su Danilović i drugovi donijeli ovo zakonsko rješenje. DPS je bio uzdržan.
Ostalo je sada da pojasnimo i pompeznu izjavu o više od sto hiljada izmjena u Biračkom spisku, što je takođe rezultat promjena izbornog zakonodavstva koje su, ponavljamo - podržali Danilović i drugovi, a DPS bio uzdržan.
Kada već ne razumiju promjene za koje su glasali, ili razumiju pa njima sada nevješto politčki manipulišu, da pojasnimo radi javnosti: više od trećine promjena u biračkom spisku zapravo je tehnička promjena, tj. radi se o promjeni broja, naziva ulice i sl. Naime, biračko mjesto se uspostavlja na osnovu registra prebivališta, a sistem po automatizmu definiše poziciju glasačkog mjesta na osnovu prijavljene adrese građanina/građanke.
Ustvari, pravi je problem kako će MUP obavijestiti sve birače o promjeni Biračkog spiska. Kao najveća politička partija, sa najvećom podrškom građana, jasno je i da smo najviše zabrinuti da li će Danilović dobro odraditi svoj posao. Ali o tome ne brinemo samo mi u DPS-u, već i posmatrači misije OEBS/ODIHR koji su u privremenom izvještaju izrazili zabrinutost u pogledu kapaciteta i resursa MUP-a da pravovremeno informišu birače o izmjenama u biračkom spisku.
Na kraju, kada vidimo da su svi petomjesečni pokušaji diskreditacije sistema propali, možemo da zaključimo da je jedino sigurno da je Danilović nepotpisivanjem Biračkog spiska, stavio potpis na gubitnički alibi opozicije 16. oktobra 2016. i priznao neuspjeh za loše odrađen posao u Vladi izbornog povjerenja.