Turizam

JELUŠIĆ: Vrijeme je da uredimo obale Bojane

JP "Morsko dobro" objavilo je javni poziv za prikupljanje ponuda za zakup zemljišta shodno čemu počinje tenderski ciklus sa prvih 120 objekata, a do kraja godine će biti objavljeni pozivi za sve privremene objekte koji su evidentirani na obalama rijeke Bojane.
JELUŠIĆ: Vrijeme je da uredimo obale Bojane
Ana Popović
Ana PopovićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Direktor Morskog dobra Predrag Jelušić u intervjuu za Dnevne novine kaže da su razlozi za izradu novog kataloga privremenih objekata i lokacija na obalama rijeke Bojane da se ovaj izuzetno atraktivan i vrijedan prostor koji je sada, nažalost, neadekvatno zaštićen, loše opremljen i nekvalitetno održavan, planski uredi, zaštiti i naplati prihod.

"Treba konačno da se uvedu u red. Činjenica je da na ovom prostoru u ljetnjem periodu boravi veliki broj mještana i turista, zaljubljenika u prirodu, kojima treba stvoriti bolji ambijent za boravak. Ustanovljeno je da se na obalama rijeke Bojane nalazi preko 500 objekata. Svi oni su infrastrukturno (ne)opremljeni i imaju odlike tipičnog neformalnog naselja", kaže Jelušić.

On ističe da u prosjeku u svakom od ovih objekata tokom ljetnjih dana borave po 3-4 osobe, što je oko 2.000 posjetilaca dnevno. 

"Jasno je da toliki broj predstavlja veliki pritisak na ekosistem ušća Bojane, tim prije što ovi objekti nemaju regulisano pitanje tretmana otpadnih voda", ističe direktor Morskog dobra. 

- Činjenica je da su obale na delti rijeke Bojane neuređene, bez osnovnih higijenskih i sanitarno-komunalnih uslova. Ne postoje pristupni putevi, neplanski se krči šuma i uništavaju biljne i životinjske vrste. Neplanska gradnja počela je da ugrožava prirodnu sredinu i njen održivi razvoj. Do pojedinih objekata na ušću rijeke Bojane vlasnici postojećih vikend kućica izgradili su pristupni put koji je poremetio prirodnu drenažu jezera u zaleđu i time ugrozio ekosistem samog jezera. Ovim planom je predviđena sanacija i ponovna drenaža koja bi spriječila plavljenje i jezera i rijeke u ovom području. Novim konceptom se predviđa očuvanje postojeće vegetacije šume uz obalu na Adi i mješovite šume u zaleđu. Po pitanju samih vikend kućica, zamišljen je jedan novi koncept koji bi funkcionisao po principu tzv. integralnog ili difuznog hotela, gdje se vlasnicima nudi mogućnost da svoje objekte uključe u objedinjeni sistem izdavanja. Osnovna ideja je stavljanje u funkciju većeg broja objekata kojima se daje nova vrijednost kroz turističke usluge i povezivanje postojeće ponude privatnog smještaja. Ali, za sve ovo neophodno je poštovati standarde! I upravo je to naš cilj kroz realizaciju ovog kataloga - kazao je Jelušić.

Opširnije u DN...

Portal Analitika